1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
3 years ago
14

the shapes below are drawn on a centimeter grid, show that the triangle and the square have the same area.

Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
3 0

Answer:

yes u can but i dont know how to show u becuase i cant move them round

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A construction compony purchased 24 boxes of nails. Each box cost $87. How much did the nails cost the construction company?
STatiana [176]
Well you would multiply the number of boxes (24) by how much each one is ($87) to get you answer ($2,088) :)
8 0
3 years ago
What is the unit rate for 14lb for 2.99
Maurinko [17]
How to find the unit of rate. Well, in this case finding the unit rate would be pretty simple. All you have to do is take 14Ib and 2.99 and divide them the equation will look like this 14÷2.99=4.682274247491638796 so your answer (I think please correct me if I'm wrong and I am sooo sorry if I'm wrong) would be 4.68 or 4.6
4 0
3 years ago
6 cans of fruit juice cost $2.50. Ned needs to buy 72 cans for a camping trip for the Outdoor Club how much will he spend​
Mrac [35]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Let 6 cans represent an "order" of fruit juice. 72 cans means 12 orders (72 divided by 6). Since each order costs $2.50, 12 orders costs $30 (12 multiplied by 2.5).

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many roots does the equation -2x^3 = 0 have?<br> 3<br> 2<br> 1<br> 0
artcher [175]
3 sorry if it is wrong but have a good day
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two stores sell painting kits. Store 1 charges $12.50 for the painting kit, and customers can buy additional paintbrushes for $0
notka56 [123]

Answer:

14$

Step-by-step explanation:

Please mark brainliest

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Starting time2:00 pm Ending time 8:30 what was the elapsed time
    9·2 answers
  • Drive 1,800 mi in 30 h
    8·1 answer
  • Please help i dont get it
    15·2 answers
  • If f(x) = {ln x for 0 &lt; x less than or equal to 2
    10·1 answer
  • Meg has a piece of poster board that is two and two-fifths feet wide. she needs to fold it into three equal sections. how wide w
    13·1 answer
  • PLS HELP ME Find a sum equivalent to the product shown. 5(x+z)
    14·1 answer
  • A sequence is recursively defined as a(n)=2a(n-2) for values of n&gt;2. Find the seventh term of the sequence if a(1)=0 and a(2)
    8·1 answer
  • I need help on all these questions​
    9·1 answer
  • Right triangle similarity: Solve for x and y
    8·1 answer
  • Help pls lord jesus
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!