Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
72
Step-by-step explanation:
you take 85 * 9
85 = # of seats
9 = # of buses
then you get 765
next, you take 765 - 693
765 = # of seats
693 = # people who bought tickets for a trip
finally you get 72
72 = # of empty seats
Cylinder volume = PI * radius^2 * height
cylinder volume = 3.14159 * 16 * 4
cylinder volume = 3.14159 * 64
cylinder volume =
<span>
<span>
<span>
201.06</span></span></span>
In your question where as the amount of gasoline that 80 drivers bought to fill their cars gas tanks is shown in your diagram and the problem as to find how many drivers bought more than 12 gallons and the best answer would be 36. I hope you are satistfied with my answer and if you need some clarification, please feel free to ask for more
Answer:76
Step-by-step explanation:
Vince=160
Nadir=140, which =56 on another planet. 140-56=84, so there's an 84lbs weight difference.
160-84=76 pick c