1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
6

Umer is 5 years older than Abdullah. If the product of their ages is 234. How old is Abdullah?

Mathematics
1 answer:
Simora [160]3 years ago
4 0

Answer:

112

Step-by-step explanation:

234:2=117

117+5=122

--->234-122=112

You might be interested in
I don’t know what I’m doing wrong. I need help understanding this problem please...
denpristay [2]

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost (C) depends on the number of miles traveled (x).

So C is the dependent variable.

Or C(x) if they want you to be more specific.

x is your independent variable.

Miles driven do not depend on anything.

5 0
3 years ago
Jess wants to build the birdhouse shown. She bought a 25​-inch by 50​-inch sheet of plywood. Does Jess have enough wood to make
Lemur [1.5K]

Answer:

it depends on how big jess wants to make  her birdhouse.

8 0
3 years ago
a worker A finishes a project on his own in 12 days. the worker completes the same work alone in 16 days. the two workers starte
ankoles [38]

Answer:

<em>Worker B needs 9 days to finish the rest of the work</em>

Step-by-step explanation:

<u>Proportions</u>

Worker A finishes a project on his own in 12 days and worker B does the same in 16 days.

Worker A does 1/12 of the project in one day and worker B does 1/16 of the project in one day. When working together, they do

\frac{1}{12}+\frac{1}{16}=\frac{7}{48}

After 3 days they have completed:

3*\frac{7}{48}=\frac{7}{16}

parts of the project, this means it still remains:

1-\frac{7}{16}=\frac{9}{16}

parts of the project and it is done by B alone. Since B does \frac{1}{16} per day, he now takes

\displaystyle \frac{\frac{9}{16}}{\frac{1}{16}}=9

days to complete the project.

Worker B needs 9 days to finish the rest of the work

4 0
3 years ago
Solve for a .5(a+b)h
Alla [95]

Answer: 5ah+5bh

Step-by-step explanation:

all i did was foil! hope that helps!

4 0
4 years ago
Find the mean and median of this list: 21, 18, 24, 19, 18, 18, 18, 19, 21, 24.
Lena [83]

Answer: mean-20 and median-(19+19)/2 = 19

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Philip ran 4 3/8 miles yesterday. Michael ran 1 5/8 miles yesterday.
    9·1 answer
  • A circular flower bed is 16 m in diameter and has a circular sidewalk around it that is 2 m wide. Find the area of the sidewalk
    9·2 answers
  • Marc bought a giant submarine sandwich for his party. The sandwich was cut into 6 pieces. Each piece was 1/2 foot long.
    10·2 answers
  • WILL MARK BRILLIANT !!<br><br><br> Calculate the sales tax of 6.35% on a bill of $45.25 .
    15·1 answer
  • What is the slope of the line that is represented by the values in the table above?
    15·1 answer
  • Midterm Part 1
    14·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Classify each triangle by side length and angle measure.
    11·1 answer
  • Math nerds help me out
    10·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Cfrac%7B4%7D%7B3%7D%29%5E%7Bx%2B8%7D%20%2F%20%28%5Cfrac%7B16%7D%7B9%7D%29%5E%7B2%7D%20%3D
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!