Answer:
- Provided : Total sold bakery items : 3028 coffee buns and blueberry buns & 1560 more coffee buns were sold than the blueberry buns.
- To find : Number of coffee buns the bakery sold
- First , Subtract 1560 from 3028 :
We just subtacted the number of more coffee buns from the number of told items sold which means that the number of coffee buns and the number of blueberry buns sold are equal for now. Now divide 1428 by 2 :
Now - Let's get back to the second sentence of the question and add 734 & 1560 :
- Hence , The bakery sold 2294 coffee buns.
- Hope this helps , oneesan! ;)
Answer:
- <u><em>The solution to f(x) = s(x) is x = 2012. </em></u>
Explanation:
<u>Rewrite the table and the choices for better understanding:</u>
<em>Enrollment at a Technical School </em>
Year (x) First Year f(x) Second Year s(x)
2009 785 756
2010 740 785
2011 690 710
2012 732 732
2013 781 755
Which of the following statements is true based on the data in the table?
- The solution to f(x) = s(x) is x = 2012.
- The solution to f(x) = s(x) is x = 732.
- The solution to f(x) = s(x) is x = 2011.
- The solution to f(x) = s(x) is x = 710.
<h2>Solution</h2>
The question requires to find which of the options represents the solution to f(x) = s(x).
That means that you must find the year (value of x) for which the two functions, the enrollment the first year, f(x), and the enrollment the second year s(x), are equal.
The table shows that the values of f(x) and s(x) are equal to 732 (students enrolled) in the year 2012,<em> x = 2012. </em>
Thus, the correct choice is the third one:
- The solution to f(x) = s(x) is x = 2012.
Answer:
Price went up, $24.64/year for 28 years
Step-by-step explanation:
Change Year = 28
Change Price = 690
Average rate = 690/28 = 24.64
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
When parentheses are around a number being squared, the output value will always be positive.
For example: -2² vs (-2)²
-2² means the <em>negative of the square of two</em>, or -4
(-2)² means the <u /><em>square of negative two</em>, or 4
<em />