Length = 2 breadth +6
perimeter= 4(length+ breadth)
168=4(2breadth +6+breadth
42={3breadth+6)
14=breadth +2
breadth =12
length=30
hope u like the answer if yes mark !e brainlist
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
You can divide 87 by 3 which is 29, so each angle will be 29 degrees.
Since they are consecutive, that means they will all measure the same.
Hope this helps! :)