1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
6

Witch function has the same domain as y=2rootx

Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]3 years ago
8 0

Answer: f(x) = √x  -  2

Step-by-step explanation:

Given the function: y = 2 √x

We are asked for the function that has the same domain as the given function

First, the domain for the given function is { x | x ≥ 0 }

So, any function that has a domain of x that is equal to or greater than 0.

Some examples include:

  1. f(x) = √x  -  2
  2. f(x) = 5 √x

You might be interested in
Read the passage from "Annabel Lee.”
Ivenika [448]
I would say loneliness, because she is taken by a kings men .. and it’s not him
6 0
3 years ago
1 pint= 1/8 gallon. How many pints are there in 2/3 gallon.
FrozenT [24]

gallon = pint *0.125

gallon = pint / 8
0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+0.125+

0.125+0.125+0.125+0.125+0.125 = 2

16 would be the answer I believe, maybe I'm wrong, double check.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The formula t=√h/4 represents the time t in seconds that it takes an object to fall from a height of h feet. If a rock falls fro
raketka [301]

Answer:

it would take 14mph

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
What is the value expression for |-8|
Alenkinab [10]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Figure FGHJ is shown below.
    14·2 answers
  • Name 3 numbers between 0.33 and 0.34
    8·2 answers
  • A ladder is leaned against a building. the bottom of the ladder is 11 feet from the building. the top of the ladder is 17 feet a
    9·1 answer
  • Using Accuracy and Precision
    13·1 answer
  • Is 27/51 equivalent to 18/34
    15·1 answer
  • Choose the statement that is not always true. for a rhombus
    8·1 answer
  • 3) Tara sold candles to raise money for new playground equipment at her school.
    7·1 answer
  • Grade 8th Math Question answer
    13·1 answer
  • Chloe and her friends are going on a picnic. A sandwich is 6 times the cost of a cookie. A bag of chips is one and a half times
    11·2 answers
  • When y = 24, x = 3<br> Find y when x = 4
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!