1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
5

What are the solutions to m2 – 9 = 0? m = –9 and m = 0 m = –3 and m = 3 m = –3 m = 9

Mathematics
2 answers:
Xelga [282]3 years ago
4 0
The answer is m = 3, -3
r-ruslan [8.4K]3 years ago
4 0

Answer:

m = 3 or m = –3

Step-by-step explanation:

Given,

m^2-9=0 -----(1)

For finding the solution of this equation we will solve it.

Adding 9 on both sides of equation (1),

m^2 = 9

m= \pm \sqrt{9}

\implies m = \pm 3

⇒ m = 3 or - 3

Thus, the solution of the given expression is m = 3 or m = -3.

You might be interested in
Solve for x.<br><br> 5x/−6 = −40/3<br><br> Enter your answer in the box
eduard

Answer:

x = 16

That's your answer

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the missing step in the proof below? There is a 4th row that blank...
LuckyWell [14K]

Answer:

would go for C, SSS (side side side theorem)

6 0
3 years ago
What is the largest digit N for which 2345N is divisible by 6?
kotegsom [21]
Consider this option (this is not the only way):
1. according to the condition 2345N is divisible by <em>6</em>, it means, that N is even number (0;2;4;6 or 8).
2. <em>6</em>=3*2, then the number 2345N is divisible by 3 also. It means, that the number (2+3+4+5+N)=(14+N) is divisible by 3, where N={0|2|4|6|8}.
3. using items 1 and 2:
(14+4)=18; only 18 is divided by 3, it means that N=4.

answer: 4.

Note also, that only 23451; 23454 and 23457 are divided by 3. Only 2345<u>4</u> is divided by 6 (2345<u>4</u>/6=3909).
3 0
3 years ago
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
The girls soccer team won 10 games and the lost 2. And the boys soccer team won 12 games and lost 3. What is the ratio of the gi
worty [1.4K]
5 to 1 because they lost 10 games in the time they lost 2 games so it would in smallest form at 5 to 1
4 0
4 years ago
Other questions:
  • I need help does anybody know this
    14·1 answer
  • Frankie and Marcel are picking apples. Frankie has 18 apples, which is 4 times plus 2 more apples than Marcel has.
    9·1 answer
  • Factor the trinomial:<br> 2x^2+13x+21
    12·1 answer
  • If the three angles of a triangle have equal measures, find that measure. The measure of each angle is degrees.
    12·1 answer
  • How many unique triangles can be drawn with side lengths 8 in., 12 in., and 24 in.? Explain. Any three sides form a unique trian
    12·1 answer
  • 2/7(x+4)=−6 whats the value of x
    11·2 answers
  • HELP FOR NUMBER 16 THROUGH 19 QUICKLY PLEASE
    15·2 answers
  • The graph of the equation y = 4x + 2 passes through the point (1, y).
    7·2 answers
  • It takes ryan 10 hours to pick up 40 bushels of apples in air gen can pick the same amount in 14 hours how long would it take
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=if%20%5C%3A%20a%20%5C%3A%20%20-%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7Ba%7D%20%20%3D%203%20%5C%3A%20prove%20%5C
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!