Answer: A
Step-by-step explanation:
For every 3 cups she need 7 cups of white paint.
answer a displays that with 3*2=6 and 7*2=14
Answer:
<u>x = 12</u>
Step-by-step explanation:
10 - 3 ( x + 7 ) = 26
<em>First Step: Distribute</em>
- 3 to ( x + 7 )
= 10 - 3 x - 21 = 26
<em>Second Step: Combine like terms</em>
10 - 21
= - 11 - 3 x = 26
<em>Third Step: Add from both sides</em>
26 + 11
= - 3 x = 37
<em>Fourth Step: Divide from both sides</em>
37 / - 3
<u>x = 12</u>
Answer:
The LCD in 1/30 + 1/24 is <u>90</u>.
The regular selling price per unit for the laptop is $298.6.
<h3>How to calculate the price?</h3>
Let the regular price per unit be x.
The expense is 19% of the selling price and profit is 25% of the selling price. This will be illustrated as:
x + (19% × x) + (25% × x) = 430
x + 0.19x + 0.25x = 440
1.44x = 430
Divide
x = 430 / 1.44
x = 298.6
The price is $298.6
Learn more about cost on:
brainly.com/question/25109150
#SPJ1
Answer:
i ndo0nt nwjrefilaqwebriuhgyowafh vnh3e4iyufrawgevtc87ayimcawhuebovaetyert
Step-by-step explanation: