1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
3 years ago
6

(giving brainiest)

Mathematics
1 answer:
Nat2105 [25]3 years ago
4 0

Answer:

B- 24 pints

Step-by-step explanation:

128 x 3= 384 ounces

1 ounce = 0.0625

0.0625 x 384= 24 pints

Hope this helps ^-^

You might be interested in
Please help i dont understand
harkovskaia [24]

Answer:

y=x is the correct answer

Explanation:

A linear equation is an equation between two variables that gives a straight line when plotted on a graph.

Why the other ones are incorrect:

y=√x gives a radical function graph

y=x^3 gives a cubic graph

y=x^2 gives a parabola

7 0
3 years ago
55 percent of 48 is the same as 60 percent of what number? I WILL AWARD BRAINLEIST
mars1129 [50]

Answer:

Step-by-step explanation:

55% of 48 = 26.4

0%-------------------------------------60%------------100%

0                                             26.4

60x1.6~=100

26.4x1.6~=44

...55% of 48 is the same as 60% of 44

5 0
3 years ago
Solve the simultaneous equations y=3x+2 and y=x+6
kogti [31]

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

y=3x+2

y=x+6

Since you're stating that, they both equal because equation is equated to equation 2 because of the Y.

Therefore, substitute into both equations as shown:

3x+2=x+6

3x-x=6-2  (bring 2 to the other side by subtracting 2 as well as x)

2x=4

2x/2=4/2  (dividing 2 on both sides to get rid off 2 in 2x)

x=2.

5 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have 1,000 riyals in ten and five riyal notes. If the number of ten riyal notes that I have is ten more than the number of fiv
jeka94

Answer:

66 notes of 5 riyal

76 notes of 10 riyal

Step-by-step explanation:

(10x + 10) +5x = 1000

15x = 990

x = 66

so there are 66 of 5 riyal notes and 66 + 10 ie 76 of 10 riyal notes

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 9m=6 what does m = in this equation ?
    11·2 answers
  • What is 4x - 13x =18 will mark brainliest
    5·2 answers
  • What is the length Y in this picture ?
    10·1 answer
  • An $8 item is marked up 75%. What is the cost of the item?
    12·1 answer
  • Find - 2 2/6 + (5/6)
    12·1 answer
  • HELP ASAP I AM STUCK IN A MESS!!<br> Which is the correct answer!
    14·1 answer
  • Which whole number is Square root 42 close to
    9·2 answers
  • Blue Island is a tourist attraction that can only be reached by ferry. Tourists may visit the island on any day but they must re
    11·1 answer
  • 5xy + 7x + 6x - xy<br> Please help
    7·1 answer
  • Pls help. Me I need sum help y’all
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!