1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
3 years ago
8

HEB has dish soap that costs $2.80 for a 12oz bottle. Fiesta has the same dish soap that costs $2.00 for a 8 oz tube.

Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
4 0

Answer:

The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.

Step-by-step explanation:

To calculate unit rate, you divide the price by the oz.

So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.

To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.

You might be interested in
I NEED HELP please ​
Daniel [21]

Answer:

1. =2

2. times 2

3. b.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help me pls and show me how u did it their is no graph so how would I do this algebraically
Ahat [919]
Subtract 4<span> from both sides 

</span><span><span>y−4>−2x</span>
<span>Divide both sides by -2 
</span>
x>-y-4/2 
 
  Question 2 -         y>x-4 

Add 4 to both sides

<span><span>y+4>x

Switch sides
</span>
<span><span>x<y+4</span><span>
</span></span></span>
</span>
8 0
4 years ago
Each gallon of paint covers 200 square feet. I have to paint one side of a wall that is 12 meters tall and 80 meters long. If a
Neko [114]

Answer:

51 gal

Step-by-step explanation:

Find the area of the wall you need to paint:

12 m * 80 m = 960 m^2

Use conversion rate to convert square meters to square feet (first, make the conversion rate into square meters instead of regular meters):

1 ft / 0.3048 m -> 1^2 ft / 0.3048^2 m^2

960 m^2 * (1 ft^2 / 0.3048^2 m^2)

Square meters cancel out, we are left with square feet:

960 * (1 ft^2 / 0.3048^2) = 10333.354 ft^2

Now, find how many gallons of paint by dividing by 200 square feet:

10333.354 ft^2 / 200 =~ 51.66 gal

Round up to the nearest whole number:

51.66 =~ 51 gal

8 0
3 years ago
a tropical punch recipe calls for 1.5 L of coconut milk. How many millimeters of coconut milk are in the recipe?
madreJ [45]

Answer:

1500 ml

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello, I know it’s me AGAIN but this time I want to confirm that I have to divide the Sapphire mass by the Emerald mass. Here is
RUDIKE [14]

Answer:

1.75

Step-by-step explanation:

0.315 divided by 0.18 is 1.75

hoped it helped :)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jeff Simmons sold 27 cars last month.This 36 fewer cars than he sold during the same time period one year ago
    8·1 answer
  • What is 3/5 divided by 9/5?
    11·1 answer
  • If a pair of jeans cost $37.80 including 8% tax what is orginial cost before tax
    9·1 answer
  • 2. A paper airplane was thrown from the top of a tall building. The height of the paper airplane above the ground can be found u
    13·2 answers
  • Pls help!!! Will mark Brainiest!
    10·1 answer
  • There are 17 girls and 13 boys in a school club. What is the percent of the members are girls?
    6·1 answer
  • Inventor A had 630 inventions, 600% more than the number of inventions inventor B had. How many inventions did B have?
    10·1 answer
  • Eric wants to attend a public four-year university. He estimates that the average cost of one year at this university is $19,500
    13·2 answers
  • The line of best fit was drawn and the equation for the height (h) and weight (w) was determined to be
    7·1 answer
  • How many servings of 3/4 cups are in 32/2cups
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!