Answer :
A prism __<u>always</u>___ has two congruent, parallel bases.
always
sometimes
never
Answer:
The coefficients are simply 12, 2, 4, and 7.
Step-by-step explanation:
Coefficients are the numbers that come before terms. Each term has a coefficient before it.
Answer:
all answer wrong with you
Step-by-step explanation:
f(x)=3x-1
f(8)=3.8-1
=24-1
=23
f(g)=x2-x
f(8)=8.2-2
=16-2
=14
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer:
1. 228 parents
Step-by-step explanation:
I will do number 1 for you. I'll let you or someone else do the others.
Let 10x = no. of girls
5x = no. of boys
4x = no. of parents
Now, 10x + 5x + 4x = 1083
19x = 1083
x = 57
(10)(57) = 570 girls
(5)(57) = 285 boys
(4)(57) = <u>228 parents</u>
1083 total