1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
3 years ago
11

A circle with radius of 3cm sits inside a circle with radius of 11cm

Mathematics
1 answer:
sdas [7]3 years ago
6 0

Answer:

Circular shapes - They are those planner shapes that represent the locus of all the points that has a constant distance from a fixed point on the plane. This constant distance is termed as the radius of the circle and the fixed point is known as the center of the circle.

The center of the circle is enclosed by all the points on its periphery.

The circumference of the circle is the total length of its periphery around the center.

Concentric circles are two circles that have the same center

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A prism _____ has two congruent, parallel bases.<br> always<br> sometimes<br> never
Hunter-Best [27]

Answer :

A prism __<u>always</u>___ has two congruent, parallel bases.

always

sometimes

never

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select all of the coefficients in the expression.<br> 12xy3 + 2x5y + 4x5y2 + 7x5y.
DedPeter [7]

Answer:

The coefficients are simply 12, 2, 4, and 7.

Step-by-step explanation:

Coefficients are the numbers that come before terms. Each term has a coefficient before it.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = 3x - 1 and g(x) = x2 -x find (f/g(8) answer choices a)-23/6 b)4 c)-4 d)23/6
Lilit [14]

Answer:

all answer wrong with you

Step-by-step explanation:

f(x)=3x-1

f(8)=3.8-1

=24-1

=23

f(g)=x2-x

f(8)=8.2-2

=16-2

=14

7 0
3 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
3 years ago
1. The ratio of girls to boys to parents at the concert is 10:5:4. If there are
Maru [420]

Answer:

1.   228 parents

Step-by-step explanation:

I will do number 1 for you.  I'll let you or someone else do the others.

Let 10x = no. of girls

      5x = no. of boys

      4x = no. of parents

Now, 10x + 5x + 4x = 1083

                        19x = 1083

                            x = 57

(10)(57) = 570 girls

(5)(57) = 285 boys

(4)(57) = <u>228 parents</u>

             1083  total

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Brad owns 3 surfboards and 2 wet suits. If he takes one surfboard and one wet suit to the beach, how many different combinations
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    14·1 answer
  • Solve for n or d27/36=n/4
    14·1 answer
  • Given the Function:
    11·2 answers
  • The circle below is centered at (3 1) and has a radius of 2 what is its equation
    8·1 answer
  • Unit 2, Lesson 12
    11·1 answer
  • Patriciodeposits $500 in the same account that pays a 1.5% simple interest he does not withdraw any money from the account any m
    12·1 answer
  • A circular swimming pool is 40 inches in diameter. What is the circumference of the swimming pool?
    5·2 answers
  • a stock has a price of $58.63. This is $5.92 less than the price of stock yesterday. Write and solve an equation to find the pri
    13·1 answer
  • Can someone please help me with geometry? Thank you.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!