1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
10

Two hundred copies can be made for $6.00.What is the unit rate?​

Mathematics
2 answers:
miv72 [106K]3 years ago
8 0

Answer:

.35 cents is the unit rate

Mekhanik [1.2K]3 years ago
5 0

Answer:

.03 cents

Step-by-step explanation:

6 divided by 200 equals 0.03

You might be interested in
To make a cake, you need 2 parts flour, 2 parts sugar and 1 part eggs.
Allisa [31]

Answer:

2:1???

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Under his cell phone plan, Oliver pays a flat cost of $49 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill at $73.50 per
nordsb [41]
Four gigabytes (4.9)

$73.5-$49=$24.5
$24.5/$5 =4.9
8 0
2 years ago
What is the mean, median, mode, and range of the numbers 8,15,3,6,13,9
ivolga24 [154]

Hello There!

To find the mean, add up all the numbers and divide according to how many numbers there are. The mean for this set would be <em>"9"</em>

<em></em>

To find the median, place the numbers in value order and find the middle. if there is no middle, add up the two numbers in middle and divide by 2. In this set, the median would be <em>"8.5"</em>

<em></em>

To find the mode or modal value, it is best to put the numbers in order. Then count how many of each number. A number that appears most often is the mode. In this set, there would be no mode.

The range of a set of data is the difference between the highest and lowest values in the set. In this set, the range would be <em>"12"</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppp. How do we get the triangles together?
Darina [25.2K]

Answer:

You have to rotate/mirror

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The cross section of a parabolic sound reflector at the Olympics has a diameter of 20 inches and is 25 inches deep. Write an equ
Arturiano [62]

Answer: 69

Step-by-step explanation: Sorry I do not know the answer because I am not smart.  I just need the points so I can answer more questions.  Have a great day though and I wish you luck with your question:)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a cube with a side length that measures 6 cm?
    14·1 answer
  • What is the volume of a pyramid with a base of 22 and a height of 24
    10·1 answer
  • A train traveled 350km in 2.5h. what was the average speed of the train?
    14·1 answer
  • why can you write a subtraction problem as an addition problem? How do you write a subtraction problem as an addition problem?
    9·1 answer
  • There are 9.88 grams of sugar in 4 servings of grapes. How many grams of sugar are in a single serving of grapes?
    6·1 answer
  • Given the equation 6(8g + 2) + 45 = 153, write a scenario similar to Parts A and B
    12·2 answers
  • Solve the inequality. 1/2 + x + 1/6 is greater than or equal to 1.
    5·1 answer
  • Find the measure of the number two angles in each figure. Justify each answer​
    6·1 answer
  • Helppp this one's need an explanation ;000
    5·2 answers
  • Mrs. Vance decided to buy dress shirts for her two sons. She bought her older son a blue shirt for $9.91, and she bought her you
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!