Answer:
Step-by-step explanation:
Price per pound of the walnuts = $ 6.50
Price of 4 pounds of the walnuts = 4 *6.50 = $ 26
Amount needs to be paid = Price of 4 pounds of walnut - coupon amount
= 26 - 3.75
= $ 22.25
Expression:
Cost to buy p pounds of walnuts = p * 6.50 = 6.5p
Cost to buy p pounds of walnuts, assuming at least one pound is purchased = 6.50 + 6.5p
Answer:
the first table
Step-by-step explanation:
I think it is 5%, hope it help
Step-by-step explanation:
Note that t = d/r where t is time, d is distance, and r is rate/speed.
We can come up with two equations with the information given and the equation:
t_1 hr = (10 km)/(x km/hr)
t_2 hr = (12 km)/(x - 1 km/hr)
<em>where t_1 is the time taken to run the 10km the first day and t_2 is the time taken to run the 12km the second day.</em>
We know that 30 minutes is 1/2 of an hour and that t_1 is 30 minutes less than t_2 (as stated in the question). Therefore, we can write:
t_1 = t_2 - 1/2
Substituting the values we derived:
(10 km)/(x km/hr) = (12 km)/(x - 1 km/hr) -1/2
Then we can evaluate by multiplying by 2x(x-1) on both sides:
20(x-1) = 24x - (x)(x-1)
20x - 20 = 24x - x^2 + x
x^2 -5x -20 = 0
And we are done.
I hope this helps! :)
Answer:
I think the half gallon cause u get more milk than a quart for just one dollar.