1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
13

Can someone help me answer these questions

Mathematics
1 answer:
solong [7]3 years ago
3 0

ANSWER:

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

You might be interested in
The value of a certain car, in dollars, x years from its model year can be predicted by the function f(x)=12,000(0.89)x . The va
scZoUnD [109]
An exponential decay function is:

f=ir^t, f=final amount, i=initial amount, r=common ratio, t=number of times ratio is applied...We can see the initial value is 17000 so all we really have to find is the common ratio, or "rate" as some call it :P  If we look at the second point, when t=1 we can see:

14280=17000r

r=357/425

r=0.84

So in five years the SUV will be worth more than the car by:

17000(0.84^5)-12000(0.89^5)

$408.73  (to the nearest cent)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary made 1/5 of a batch of cookies in 1/10th of an hour, how many batches of cookies can she make in one hour? This is unit rat
barxatty [35]

Answer:

1/5 ÷ 1/10 = 10/5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Wich statment describes the role of a mitochondrion in providing a body with energy
Andrews [41]

Answer:

Mitochondria is the site where oxygen combines with small molecules and releases large amounts of energy.

Mitochondria is a cell organelle

It produces ATP, which is considered as energy currency of cell.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u guys help me with #1
Furkat [3]

Answer: 4 1/2 cups


Step-by-step explanation: Half a cup per flower, one cup per 2 flowers. 2x4 = 8 flowers so thats 4 cups plus the half a cup

5 0
3 years ago
At Grab & Go Grocery, you can buy 4 yogurt cups for $5. If the unit price stays the same, how much would it cost to buy 10 y
Oduvanchick [21]

Answer:

12.50

Step-by-step explanation:

Each yogurt is $1.25. 1.25 x 4 = 5. so 1.25 x 10 = 12.50.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Stephon is buying some snacks for his siblings at a convenience store. He wants to buy at least 6 items, but he has only $12 in
    5·1 answer
  • Dan has five times as many $1 bills as $5 bills. he has a total of 48 bills. how many of each does he have?
    14·1 answer
  • a painter charges $35 per hour for labor plus 40$ for a ladder rental when he paints a house.the costomer provides the paint.tot
    10·1 answer
  • Twenty students ride on a bus. two-fifths pack there lunches. how many of the students pack their lunch
    10·2 answers
  • On a bicycle, Stacy rides for 8 hours and is 74 miles from her house. After riding for 10 hours, she is 92 miles away. What is S
    14·1 answer
  • How many different arrangements of 5 letters can be made from the 26 letters of the alphabet?
    15·1 answer
  • How many line segments are shown?<br><br> A.8<br> B.12<br> C.6<br> D.10
    6·2 answers
  • Solve for x. <br>x/3 = 5/8 <br>24/5<br>15/8<br>8/15​
    15·1 answer
  • Someone help me please!!!!<br><br>hurry
    8·2 answers
  • Deshaun has 38 carnival tickets.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!