Answer:
52,249.6
Step-by-step explanation:
Find the unit rate by dividing price by total units:
0.98 / 4 pints = 0.245 per pint
1.46/ 6 pints = 0.243 per pint
The 6 pint size has a lower price per point so it is the better deal.
" the product " means multiply
11 * s or 11s <== ur expression
Answer:
its 61.4x+15
Step-by-step explanation: