1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
3 years ago
13

Last year 64 new houses were built in the neighborhood so far this year 5/8 of them have been sold. How many new houses have bee

n sold this year? Write your answer in simplest form.
Mathematics
1 answer:
Mariana [72]3 years ago
7 0

5/8 of the total has been sold, so we just do 64*5/8=40 houses that had been sold this year. Hope this helped!

You might be interested in
You and a friend are driving go-karts on two different tracks. As you drive on a straight section heading east, your friend pass
yKpoI14uk [10]
No they cross each other like a highway. You are on the underpass and your friend passes over you. As in, they are crossing a bridge & you are below them.
5 0
3 years ago
HELPPPPP IM GIVING 50 POINTS FOR THIS !
azamat

4 cups = 1 quart

16 cups = 4 quarts

thx brainliest plz?

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mitch completes the course and his boss promotes him. Mitch receives a 25% increase on his previous pay of $40 000 per year afte
kolezko [41]

Before her promotion, Mitch was receiving $40,000 per year after tax. Since the loan payment is 4%, therefore the money that goes to the loan is:

Loan payment = $40,000 * 0.04

Loan payment = $1,600

 

After her promotion, Mitch is now receiving:

 New salary = $40,000 * 1.25

New salary = $50,000

Therefore the new loan payment becomes:

New loan payment = $50,000 * 0.04

New loan payment = $2,000

 

Therefore Mitch is paying an extra payment of:

$2,000 - $1,600 = $400

 

Answer: $400

4 0
2 years ago
Caffeine Castle buys bulk coffee to sell. The cost of 5 pounds of imported coffee is $60. What is the unit rate in cost per poun
katovenus [111]
Hey there! :) The answer to your question is $12 per pound. To find a unit rate you divide $60/5= $12. To double-check, 1 pound is $12, 2 pounds is $24, 3 pounds is $36, 4 pounds is $48, and lastly 5 pounds is $60. I hope you have a great day, and keep smiling! :D Also hoped I helped! ;)
8 0
2 years ago
Anyone ??? I need help
Elina [12.6K]

Answer:

None of the above

Step-by-step explanation:

-9 tells the distance between her hand and the keys

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the quotient of 5/12÷3/8
    14·2 answers
  • The current in a 120-V reading lamp is 2.4 A. If the cost of electrical energy is $0.090 per kilowatt-hour, how much does it cos
    13·1 answer
  • Eight less than the product of a number and four.​
    9·2 answers
  • What is the measure of Angle c? 3 lines intersect to form 5 angles. Clockwise, from top left, the angles are b, 90 degrees, c, 1
    8·2 answers
  • Which of the following are exterior angles? check all that apply
    14·1 answer
  • Nth term of 19, 16, ? , ? , 7,
    11·1 answer
  • (6+1) to the power of 2. For some reason I forgot how to do this.
    11·2 answers
  • I don't what to do<br> Only 1-9
    13·1 answer
  • Write a system of two linear equations in two variables that represents this real life problem and Solve the system of linear eq
    6·1 answer
  • (Image: Start Fraction x over 4 End Fraction) + 2 = –2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!