1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
9

The side measurement of the wall of the Green House is 9m. Find the cost of the glass required for the walls of the Green House,

if the cost of 1m2 glass is AED 12.
Mathematics
1 answer:
brilliants [131]3 years ago
4 0

Answer:

AED 972

Step-by-step explanation:

Area of the wall = 9² = 81 m²

each m² costs AED 12

so 81 m² will cost 12×81 = AED 972

You might be interested in
joe drove 408 miles using 16 gallons of gas at this ratr how many mokrs would he drive using 11 gallons of gas
stiv31 [10]
I was on the right track, lol. 280.5 miles.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
You pay 1.5% interest on your credit card bill every month. This month your
IrinaVladis [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Bill=3475

Interest=1.5%

Total payment made=3475+3475x1.5/100

=3475x101.5/100

=3527.125$ is the total payment (answer)

4 0
3 years ago
Which is the best prediction for the number of pages in a chapter that takes 18 minutes to read?
mario62 [17]

Answer with explanation:

Time taken by a person to read number of pages in a chapter= 18 minutes

It is not given what is the length of the page.So,we can't say exactly  how many pages can a person read by completely understading what is written in each page in a chapter.

So, to fully understand each and every page in 18 minutes you can read minimum number of pages from the option given.

Option A:⇒ 15, is most appropriate.

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseee CAN SOMEONE HELP ME ITH THISS:(
laiz [17]

Answer:

Option 3

Step-by-step explanation:

When it says 12 less, that means -12.

Hope I helped. :)

4 0
2 years ago
What is the difference between infinite solutions and all real numbers?
igomit [66]

Answer:

Real numbers are like pi, 4, -3, 1/3, 1.25, -3468374, ......

Infinite solutions are like when you solve a problem and it doesn't work out.

like 2+2 = 3 + 2

4 = 5

It doesn't make sense at all

Hope it helps :)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate this exponential expression. (0.125)2/3
    5·2 answers
  • Find the measure of each interior angle of a regular polygon with 10 sides.
    5·1 answer
  • A 3cm² sector of an angle and radians o and r respectively has total perimeter of 7m.Find the possible values of o and r.
    10·1 answer
  • Tony buys a CD that is priced at $13.59. He has a coupon for $1.85 off. He pays with a $20 bill. Which is the best whole
    14·1 answer
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
    7·2 answers
  • Please help me with this question I will give brainliest thank you
    11·1 answer
  • Help me i need help pls you all are smart
    9·1 answer
  • Find B U C.<br><br><br> I need help
    12·1 answer
  • What is the answer to this question
    12·1 answer
  • Is this correct and if not what am I missing?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!