1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
14

The ratio of males to females in the class is 5 to 9. If the lunchroom has the same ratio but 45 females, how many males are in

the lunchroom?​
Mathematics
2 answers:
kakasveta [241]3 years ago
6 0

Answer:

25

Step-by-step explanation:

45 times 5 = 225

225 divided by 9 = 25

disa [49]3 years ago
5 0

Answer:

25

Step-by-step explanation:

5:9 and x:45

45*5/9 which is 25

Hope this helps!

You might be interested in
Pls help I'll give brainliest !!​
posledela

Answer:

38 in

Step-by-step explanation:

P=w+w+h+h=18+18+6+6=26+12=38 in

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!! 10 points up
Contact [7]
It is A. x = 2√3, y = 4√3
3 0
3 years ago
The quotient of six times a number and 11
zhuklara [117]
This would look like 6x/11. Since the problem doesn’t state the answer then you would simply write the expression.
7 0
4 years ago
Question 1 (1 point)
ratelena [41]
I have no idea I’m sorry
4 0
3 years ago
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
grandymaker [24]

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to [(3xy^-5)^3 / (x^-2y^2)^-4]^-2
    8·2 answers
  • What is 7/8 minus 5/24 =?
    15·1 answer
  • What are the missing Angles
    9·2 answers
  • How to put (x+1)(x+1)(x-1) in standard form
    11·1 answer
  • What is the term used to describe the design or "map" of where each item is placed on a shelf or peg hook on a fixture?
    9·1 answer
  • If you construct a line perpendicular to line a given by Y=22 through S(1,5) not on the line Y=22 Find the distance from S to li
    11·1 answer
  • How do you graph 24x-8y=56
    15·2 answers
  • Dora wants to paint the walls, ceiling and floor of her playhouse. The dimensions of the playhouse are 3 m long by 4 m wide by 5
    13·1 answer
  • An item is priced at $14.29. If the sales tax is 8%, what does the item cost including sales tax?
    11·1 answer
  • S 0.4544555444........ Rational or Irrational? Why
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!