1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
14

7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
grandymaker [24]3 years ago
7 0

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

You might be interested in
What is the sum of the measures of the interior angles of a regular pentagon?​
lana [24]
You slow tjrjfjdjddjdjdjfjdjf
4 0
3 years ago
Use rounding to determine if the answer is reasonable. Round each of the factors to the nearest
Shkiper50 [21]
Okay okay i’ll what ur okay okay i’ll okay okay i to see ya ya wanna see try
6 0
3 years ago
Anyone can help me with this?​
djverab [1.8K]
It’s number 4 because 1-3 aren’t on the left side
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
if staff salaries were 32,000 / month last year and 47,000 /month this year what is the total yearly labor cost increase
vladimir1956 [14]
The total labor year cost increase is 15,000
7 0
3 years ago
pls pls pls help i give brainest and i will give 37 points and i will give a thanks plssss sove 22 and 23
Alex787 [66]
<h2>Answer:</h2><h2>what do u mean solve 22&23</h2>

8 0
2 years ago
Other questions:
  • which equation represents this sentence? one-half the sum of a number and four is three less than the quotient of five and the n
    9·2 answers
  • City x has a population of 3x10 to the fifth power. City y has a population of 6x10 to the sixth power. Which statement is true?
    13·1 answer
  • What is the maximum or minimum of the quadratic function y = 16x^2 +40x +25
    14·1 answer
  • 5/8-1/2= simplest form
    6·1 answer
  • A sandbox 12ft. By 14 ft. requires that the sand be spread to a depth of 6 in. How many cubic feet of sand are needed?
    14·2 answers
  • What is 152,909 rounded to the nearest hundred thousands
    7·2 answers
  • If t varies inversely with a and t is 2 when a is 36 what is t when s is 3
    9·1 answer
  • What is the value of b in the equation below? 9 Superscript negative 8 Baseline times 9 Superscript negative 2 Baseline = a Supe
    6·2 answers
  • 2, -3, -8, -13, -18,
    11·1 answer
  • 358. Now consider the family of lines ax + by = c such that a, b and c are consecutive multiples
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!