1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
2 years ago
14

7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
grandymaker [24]2 years ago
7 0

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

You might be interested in
Solve for the given variable
Aleks04 [339]

Answer:

42 degrees

Step-by-step explanation:

Angles in a triangle equal 180

180-(37+90)=53

Angles on a line equal 180

180-53=127

127=3b+1

126=3b

b=42

42 degrees

7 0
3 years ago
A garden table and a bench cost $1000 combined. The cost of the garden table is three times the cost of the bench. What is the c
anyanavicka [17]

Answer:

3000

Step-by-step explanation:

1000x3=3000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x: 3 over 3 x plus 1 over quantity x plus 4 equals 10 over 7x .
harina [27]
  3              1                   10
------ + --------------- =  ----------
 3x          x +4                 7x

      1            1                 10
    ------ + ------------ =  ----------
      x          x +4               7x


       x + 4 + x           10               
   ------------------ =  ----------
       x(x +4)             7x

       2x + 4                10               
 ------------------ =  ----------
       x(x +4)                7x

    7x(2x + 4) = 10x(x+4)
  
  14x^2 + 28x = 10x^2 + 40x

  4x^2  - 12x = 0
  4x(x - 3) = 0
  4x = 0
    x = 0
 x - 3 = 0
      x = 3

answer x = 0 and x = 3




8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the cylinder below?​ ​
mixas84 [53]

the volume of the cylinder is d)168 units

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark talked on his cell phone 3 hours over the weekend. Generic talked on his phone 1 9/10 hours. How much longer did mark talk
lubasha [3.4K]
Do 3 minus 1.9

- To make this easier I would do

3 - 2 = 1
1 + 0.1 = 1.1
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the length of a right triangle if a=6 and b=8
    9·1 answer
  • I have a few Algebra problems that I have no clue how to solve. Help would be greatly appreciated!
    11·1 answer
  • #2 Which best represents the area of a circle with a radius of 12 inches? *
    11·1 answer
  • Solve the equation-30=j+50
    13·2 answers
  • Simplify <br> 12 (6) - 7 (2) + (6-3)
    14·2 answers
  • Si A es una matriz de orden 2x3, de que orden ha de ser la transpuesta de A(A^t)
    8·1 answer
  • Which graph shows the solution to the system of linear inequalities?
    13·2 answers
  • Calculate 48 x 3/8 choose the numbers to complete the equation
    8·2 answers
  • Choose all the numbers that could be common denominators for 2/3 and 3/4. 8, 12, 16, 36, 48
    12·1 answer
  • HURRYYY!!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!