1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
3 years ago
14

Help me with this math question please I'm giving away brainliests​

Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given function in the question is,

f(x)=\frac{-2x^2-4x}{4x+8}

       =\frac{-2x(x+2)}{4(x+2)}

       =-\frac{1}{2}x If x\neq -2

Given function is not defined at x = -2

At x = -2,

f(-2)=\frac{1}{2}(2)

          =1

Therefore, there is a hole in the graph at (-2, 1).

Graph of the function 'f' will be a straight line with a hole at (-2, 1).

Horizontal asymptote → None

Vertical asymptote → None

x-intercept → No x-intercept [Line passes through origin (0,0)]

y-intercept → No y-intercept [Line passes through origin (0,0)]

Hole → (-2, 1)

You might be interested in
First to answer gets brainliest
taurus [48]

The answer is A. The Associative Property, followed by the Associative Property.

It's because they want you to group stuff, not simplify them.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x to the nearest tenth
TEA [102]

Answer:

114

Step-by-step explanation:

You would add 46 degree and 20 degrees (66) and subtract (180 - 66 = ?) to get your answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need this answer asap
antoniya [11.8K]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Patricia paid $385 for 5 nights at a hotel find the unit rate
Pavlova-9 [17]
Patricia paid $77 / night
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two puppies weigh 4/5 of a kilogram. if one puppy weighs 2/3 of a pound what is the weight if the other puppy?
jeyben [28]

Answer:

2/15

Step-by-step explanation:

4/5-2/3

12/15-10/15

2/15

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you simplify 15.5 in fraction form
    11·1 answer
  • Help me ASAP for this question? Estimate 48% of $33.95. $18 $20 $16<br> $17
    13·2 answers
  • 10 ÷ 5 + 10 – 9 x 11 Solve with pemdas
    5·2 answers
  • If it cost 16.50 for 6 shirts how much would it cost for just one shirt?
    11·2 answers
  • 5. Find the area of the shaded part in this figure.
    10·1 answer
  • A cell phone plan charges a $30 activation fee plus $19.50 a month. If Ellie has a maximum of $200 to spend, how many months of
    7·2 answers
  • sharon has $24 and begins saving $8 each week toward buying new clothes Wes has $36 and begins saving $5 each week is there a we
    14·2 answers
  • I have 8 mins to turn this in, what’s the answer?? thanks :)
    15·2 answers
  • The camping supply store sells bags of charcoal in a 20 pound size for 5.79 the same brand sells a 50 pound size for 14.29 Wich
    8·1 answer
  • The Grade 5, 6, and 7 classes
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!