1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
2 years ago
12

Please help is for now

Mathematics
1 answer:
omeli [17]2 years ago
4 0
V(t)= 5000 - 500t I think
You might be interested in
Solve this quadratic form 3x-2x²=7 this is grade 9​
Pani-rosa [81]

Answer:

x

=

3

±

i

√

47

4

x=3±i474

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Select the correct answer.
skad [1K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7 is it because it is positive

6 0
3 years ago
Factor this polynomial completely.<br> 12x2+x-6
jonny [76]

Answer:

(

4

x

+

3

)

(

3

x

−

2

)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jackson bought 555 ounces of raisins for \$4$4dollar sign, 4.
Fynjy0 [20]

Answer:

Part a) The raisins cost $0.8 per ounce

Part b) 1.25 ounces

Step-by-step explanation:

<u><em>The correct question is</em></u>

Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollars.

a) How much do raisins cost per ounce?

b) How many ounces of raisins can be bought for $1?

Part a)  How much do raisins cost per ounce?

we know that

To find out the unit rate divide the total cost by the total weight

so

\frac{4}{5} =\$0.8\ per\ ounce

therefore

The raisins cost $0.8 per ounce

Part b) How many ounces of raisins can be bought for $1?

we know that

The raisins cost $0.8 per ounce

using proportion

Find out how many ounces of raisins can be bought for $1

Let

x -----> the ounces of raisins

\frac{1}{0.8}=\frac{x}{1}\\\\x= 1.25\ ounces

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 3/10<br> -<br> 2 23/100<br> _________
AVprozaik [17]
43/100 - 223/100

(43x100)-(23x100)/100x100

-18000/100000

(-18000/2000)/(100000/2000)

= -9/5 or -1 4/5

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jason took his girlfriend to dinner at a nice restaurant. the bill was $84.20 and he needs to give a 15% tip. How much tip shoul
    15·1 answer
  • The product of a number x and 8
    13·2 answers
  • Which of the following lengths of lines could be used to create a right triangle
    11·2 answers
  • If angle a measures 64 then what does angle b measure?
    6·2 answers
  • The product of four different positive integers is 100. What is the sum of these four integers?
    8·1 answer
  • Can someone please help
    7·1 answer
  • Shawna wants to find a carton large enough to hold 12 plastic shoe boxes that measure 14 inches long by 5 inches high by 6 inche
    6·1 answer
  • Whats the answers to this question?
    5·1 answer
  • Find the inverse of the function
    7·1 answer
  • Factor this:<br> 18x^2+39x-15
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!