1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
8

What is the slope of a line parallel to the line whose equation is x-3y=-27 Fully reduce your answer​

Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
3 0

Answer:

<h3>1/3</h3>

Step-by-step explanation:

Note that any line parallel to the given line will have the same slope as the line given.

Given the equation of the line expressed as x - 3y =-27

Rewrite in standard form y = mx+c where m is the slope

x - 3y =-27

-3y = -x -27

Multiply  through by -11

3y = x+27

Divide through by 3

y = 1/3 x + 9

Since the slope of the line is 1/3, hence the slope of a line parallel to the line is also 1/3

You might be interested in
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?
Citrus2011 [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ramona owns a orange grove, and needs to harvest at least 2616 oranges to cover the costs of running the grove. If each tree bea
GuDViN [60]

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

Given the following information :

Number of oranges Ramona needs to harvest in other to cover the cost of running the orange Grove = 2616

Average number of oranges each tree bears = 62

Oranges needed for charity donation = 360

Number of orange trees needed in the Grove :

Total number of oranges needed :

(Charity + running the Grove)

(360 + 2616) = 2976 oranges

Number of trees needed = total number of oranges needed / average number of oranges beared per tree

Number of trees needed = 2976 / 62

= 48 trees

Number of trees needed ≥ 48

4 0
3 years ago
Nancy buys 15 m of ribbon. Her sister buys 6 m less ribbon but pays twice as much per metre. Together they pay R66. What is the
Katarina [22]

Answer: 44/9 ----> 22/9

I hope this helps you

4 0
3 years ago
Lily plants 2 red rosebushes, 8 pink rosebushes, and 6 yellow rosebushes. What is the ratio of pink and red
andrey2020 [161]

Answer:

C. 10 : 16

Step-by-step explanation:

Attached below

4 0
3 years ago
The rectangular coordinates of a point are unique. true or false.
Katyanochek1 [597]
TRUE HOPE THIS HELPS BC I DONT REALLY UNDERSTAND BUT I CAN SAY THAY AT LEAST TRIED
8 0
4 years ago
Other questions:
  • The coordinates below are the three vertices of a rectangle. Identify the fourth coordinate and the area of the rectangle.
    8·1 answer
  • Marcy is making a hooked circle-shaped rug for her mother. The circumference of the circle-shaped rug is 75.36 inches. What is t
    5·1 answer
  • Dominic invited 50 friends online to play fortnite. Seven players decided to play after 8pm, nine before and the rest the same t
    9·2 answers
  • Evaluate the equation;<br><br> 38 + 16 ⋅ 12 ÷ 2 - (30 ⋅ 2)
    7·2 answers
  • Write the expression:<br><br> The quotient of the sum 3y and 5, and y squared.
    9·1 answer
  • Find the surface area of the figure. Round to the nearest hundredth when necessary.
    9·1 answer
  • PRACTISE NOW 11
    8·1 answer
  • Please help me<br><br> If 6 times a number = 3 times the same number,<br> What is that number?
    10·2 answers
  • Find x and y <br><br> pls help
    6·2 answers
  • Please help me answer 1-19 ​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!