1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
9

Need to show work for 336 * 0.4 ​

Mathematics
1 answer:
kkurt [141]3 years ago
3 0
Here is an example on how you should do your multiplication. The website should give you your answer to any multiplication.
Hope this helps love!! <3

You might be interested in
Zach keeps his pet chameleon Pinky in a terrarium with the dimensions 8 x 20. There are three inches of sand in the bottom of th
vodka [1.7K]
Step 1
find the volume of sand
volume of sand=8*20*3------------>Volume of sand=480 in³

Volume of sand in the new terrarium=10*24*h
where
h------------> is the <span>deep in the new terrarium
</span>remember that
the volume of sand is the same
so
10*24*h=480----------> h=480/(10*24)-----------> h=2 in

the answer is 2 in
5 0
3 years ago
Jane moves from a house with 71 square feet of closet space to an apartment with 45.44 square feet of closet space. What is the
motikmotik

Answer:

45.44/71 - 1 = -0.36 = -36%

36% decrease.

7 0
3 years ago
The coffee Lily likes is composed of 97.3% water and 2.7% cocoa. The coffee John likes is composed of 96% water and 4% cocoa. Ho
mestny [16]

30 ounces of the coffee John likes consists of

  • 0.96\cdot30=28.8 ounces of water
  • 0.04\cdot30=1.2 ounces of cocoa

To this mixture we're adding x ounces of water, so that the new mix has a total volume of 30+x ounces and matches the composition of the coffee Lily likes. This means it would consist of

  • 0.973\cdot(30+x)=28.8+x ounces of water
  • 0.027\cdot(30+x)=1.2 ounces of cocoa (same amount of cocoa as before because pure water is being added)

Solve for x:

0.973(30+x)=28.8+x\implies29.12+0.973x=28.8+x

\implies0.39=0.027x

\implies x\approx14.4

###

Just to confirm: the new mixture consists of

  • 28.8+14.4=43.2 ounces of water
  • 1.2+0=1.2 ounces of cocoa

giving a total volume of 43.2+1.2=44.4 ounces of coffee, and \dfrac{43.2}{44.4}\approx0.973, as required.

4 0
3 years ago
Calculate the specific heat of a metal (in calories/gram-degree C) from the following data. A container made of the metal has a
Arisa [49]

Answer:

<h2>The specific heat of the metal is 0.274951 calories/gram-degree C.</h2>

Step-by-step explanation:

Let, the specific heat of the container is x calories/gram-degree C.

The container and water gains (18 - 15) = 3 degrees C.

Hence, the transfer of heat is 3(18.1\times1000\times1) + 3(3.77x\times1000).

The metal, which is dropped in the water, losses (164 - 18)= 144 degrees C.

Hence, the transfer of heat is 144\times 1.45\times1000x.

As per the given conditions,

3(18.1\times1000) + 3(3.77x\times1000) = 144\times1.45\times1000x\\54.3 + 11.31x = 208.8x\\197.49x = 54.3\\x = 0.274951.

6 0
3 years ago
What would i use to factor 15x^2+10x-9x-6
boyakko [2]
I would recommend combing like terms (ex- 10x-9x=x) so it could be 15x^2+x-6 . I recommend using something like mathpapa to show you step-by-step how to do it, and if you know, then it just gives you a quick answer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help plzzzzzz I need help asap
    5·1 answer
  • Solve for x 8x-6x= simply
    14·1 answer
  • Which number produces a rational number when add by 0.4
    8·1 answer
  • If the arc on a particular circle has a length of 3 units, and the degree measure of the arc is 30o, which is the circumference
    9·1 answer
  • Help with number 10.
    9·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
    14·2 answers
  • What is the distance between (4, 3) and (9, 15) on the coordinate plane?
    6·1 answer
  • Eighteen individuals who use a particular form of social media were assigned a new user interface to use when logging into their
    8·2 answers
  • Solve the formula for the height h polygon
    10·1 answer
  • Suppose a stock is selling on a stock exchange for 6 3/4 dollars per share. If the price increases 3/4 per share, what is the ne
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!