1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
2 years ago
12

HELP! IS THIS PROPORTIONAL

Mathematics
1 answer:
MAXImum [283]2 years ago
3 0

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Given the equation –2x + 3y = 18, what are the x-intercept and y-intercepts of the graph?
bogdanovich [222]
Y-intercept happens at x=0. Plug that into the equation. you'll get the y-intercept happens at (0,6). Then, to find the x-intercept y=0. Plug that into the equation. You'ff find that the x-intercept happens at (-9,0)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The drug store is having a sale where all merchandise is 1/4 off. A woman buys $30 of merchandise at a sale price. What would sh
never [62]
$30 = 75%, so divide it by three and you got your 25%, which ia $10.
$10 * 4 = $40.

So the answer is $40.

Hope this helps.
4 0
3 years ago
Please help. no links
olga nikolaevna [1]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

20×12=240

add 4 to 20 and 12

makes a new rectangle 24×16

24×16=384

384-240=144

7 0
2 years ago
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
If i was born april 16th 1991 how old would i be?
Aleksandr [31]
You would be 26 im pretty sure
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In order to be invited to tutoring or extension activities, a student's performance must be at least 20 points higher or lower t
    10·2 answers
  • The tailgate of the truck is 3 feet above the ground. The incline of a ramp used for loading the truck is 15° find the nearest t
    15·1 answer
  • A pool charges $4 each visit or you can buy a membership. Right and solve an inequality to find how many times a person should u
    7·1 answer
  • Marty is measuring liquid fertilizer for his garden using a graduated cylinder that measures to a milliliter. Which is the most
    15·2 answers
  • Calculate the area of trapezium CDEF.
    10·1 answer
  • Solve: <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Bx%7D%5E%7Blogy%20%7D%20%20%3D%20%7By%7D%5E%7Blogx%7D%20" id="TexFormula1" tit
    15·1 answer
  • 3k^2+29/4k-250=0 find k.​
    13·2 answers
  • I need help does anyone know?
    13·2 answers
  • A 4/7 inch pipe is to be shortened to 3/8 inch. How much must be removed?
    7·1 answer
  • An electrician charges 35 dollars for a house call and 50 dollars per hour.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!