1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
2 years ago
14

The price of a item yesterday was $160. today, the price fell to $104. find the percentage decrease

Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]2 years ago
6 0

Answer:

-35% decrease in price.

Step-by-step explanation:

Type in "percentage decrease calculator" onto google and click on first result

Here's the equation

You might be interested in
12,000 g____1.2 kg A greater than B less than C equal to
serious [3.7K]
12000 g would be equal to 12 kg not 1.2 kg so the answer has to be A) greater than.

Answer: A) GREATER THAN
7 0
3 years ago
A quarterback throws a football with a velocity of 41 mph and a direction of 168°. The wind on the field is 11 mph with a direct
Cerrena [4.2K]

The true speed and direction of the football thrown by the  quarterback is 30.185 mph and 9⁰ respectively.

<h3>Relative velocity of the football</h3>

The true speed and direction of the football is determined by applying the concept of relative velocity.

Vr/w = Vb - Vw

where;

  • Vr/w is the velocity of the football with respect to the wind
  • Vb is the velocity of the football
  • Vw is the velocity of the wind

Vr/w = 41 mph - 11 mph = 30 mph

The direction speed can be determined by sketching a triangle

Direction of the speed, θ = (360 - 339) - (180 - 168)

                                       θ = 21 - 12 = 9⁰

<h3>Resultant speed;</h3>

R² = 41² + 11² - 2(41 x 11 x cos9)

R² = 911.105

R = √911.105

R = 30.185 mph

Thus, the true speed and direction of the football thrown by the  quarterback is 30.185 mph and 9⁰ respectively.

Learn more about relative velocity here: brainly.com/question/17228388

#SPJ1

8 0
2 years ago
a spinner has spaces labeled X, Y, and Z. the spinner was spun 20 times. The results are shown in the table below. According to
lina2011 [118]
I think it’s 3 out of 20 or 3/20 hope I could help you
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
George wants to purchase a gift for his father for Father’s Day that cost 67.25 if he has already saved 7/8 of the amount how mu
Arlecino [84]

Answer:

$58.84375, rounded ≈ $58.84

Step-by-step explanation:

You can do 67.25 x 7/8 (use a calc if you are lazy) = 58.84375

I'm guessing you don't need to round so I'm going to add both real and rounded answers

3 0
2 years ago
Bethany's family can eat (13h + 6) hotdogs. Clark's family can eat (10h + 3) hotdogs. Which expression shows the difference betw
andreev551 [17]
It's 3h+3 hope this helps
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jules owns a square plot of land that measures 30 yards on each side. He plans to divide the land in half by building a fence, a
    15·2 answers
  • Let a=1,-3,2 and b= -1,3,-2 find a-3b
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME ITS VERY URGENT
    8·2 answers
  • What is the best representation of 1 and 3/4?
    14·1 answer
  • Find the value of x (picture provided)
    9·2 answers
  • Help with # 4 plz idk
    7·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Express as a trinomial <br> (3x + 8)(2x + 1)
    11·1 answer
  • (2/3)x = 12<br> what does x =
    9·2 answers
  • Find the sum of 29 and the product of 2 and 9 and the difference between 2and9​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!