Answer:
If using one pound of pumpkin the baker needs to use 4 pounds of flour mixture
Step-by-step explanation:
step 1: I am going to convert the measurements
into decimals
8/5=1.6
2/5=.4
step 2: I will use cross multiplication to find out how much pumpkin for one pound of flour
1.6=.4
1=?
1*.4=.4/1.6=.25
step 3: I will convert .25 into a fraction
.25=1/4
for every 1/4 pound pumpkin, I will use 1 pound of flour
which is why
If using one pound of pumpkin the baker needs to use 4 pounds of flour mixture
Yes there is a 2/3 chance. This is fun stuff!
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
625
600+20+5
Step-by-step explanation:
<em>Parenthesis</em>
<em>Exponent</em>
<em>Multiply</em>
<em>Divide</em>
<em>Add</em>
<em>Subtract</em>
<em>From left to right.</em>
<em>Do exponent first.</em>
<em>
</em>
<em>Standard form of 5^4 is: ⇒ 600+200+5</em>
<em>625 is the correct answer.</em>
<em>600+200+5 is the correct answer.</em>