1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
15

There are 25 kids in a class room , five kids are sitting at a desk and the rest are at a table what is the ratio of kids at a d

esk to oids at a table ?
Mathematics
1 answer:
Misha Larkins [42]3 years ago
3 0

Answer:

5:25 ; 1:5

Step-by-step explanation:

there's 5/25 at a table. replace the slash with a colon.

5:25. Then simplify, getting 1:5

You might be interested in
Answer for brainilest and 30 points.
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

Top Right

Step-by-step explanation:

231/pi(3)^2 =8.17

Round down to 8

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If −105 = −7 5 + 2 , then −2 =?
IgorLugansk [536]

Answer:

105 maybe

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Graph The Solution set to the inequality - s/2 > 9 A B C Or D
marishachu [46]
The first one

give mrainliest pls xo
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graphic below shows a protractor, which is used to measure angles . What is the level of accuracy of the measurement tool ?
Oksanka [162]

Answer:

Pretty...accurate

Step-by-step explanation:

It's pretty accurate

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line through each pair of points.<br><br> 11) (-20, -4), (-12, -10)
antoniya [11.8K]

Answer:

slope= -6/8 or -3/4

Step-by-step explanation:

(-10-(-4)/(-12-(-20)= -6/8

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of x? Enter your answer in the box.
    7·2 answers
  • 25 POINTS!!!!!!
    8·2 answers
  • If 3 is added to twice a number the result is 17
    15·1 answer
  • Mr . Oliver purchased 20 baseball cards for $5. a. Find the unit rate per dollar . b. Find the unit rate per card .
    14·2 answers
  • Please I need help with this
    14·2 answers
  • Last Question for me.
    12·2 answers
  • 2+2?<br> please answer i need to graduate from highschool
    5·1 answer
  • You have 0.54 meters of string to use for a homework project. You need to cut it into pieces that are 0.08 meters each. How many
    15·1 answer
  • You and your friends bought some movie tickets. Each movie ticket cost $6.32 per person. You also spent $14.00 on popcorn. If yo
    10·2 answers
  • What is the simplified form of the expression(x + 6)(7x − 1)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!