Letter D
A = 135°
B = 30°
cosAcosB - sinAsinB = cos(A+B)
cos(135°+30°)
cos(165°)
Hello,
You have 7 balloons and in total, they cost 9.1. dollars. To find the unit price per balloon simply divide 9.1. by 7.
You'll get 1.3, OR 1.30.
To check your answer simply use inverse operations. Multiply 7 by 1.3 or 1.30 (it doesn't matter); you'll end up with the starting value 9.1.
Thus, the unit price per balloon is $1.30.
Faith xoxo
Answer:
8 days
Step-by-step explanation:
it takes her two days to make 8 liters so for every 8 liters you add on two more days. 8:2, 16:4, 24:6, 32:8