1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
2 years ago
13

The number that we are dividing by is called __________​

Mathematics
2 answers:
daser333 [38]2 years ago
6 0

Answer: I'll just tell you everything lol. Lets do an example. 15 / 3 = 5

15 is the dividend

3 is the divisor

5 is the quotient

Hope this helps and have a nice day

pychu [463]2 years ago
4 0
Dividend


1233494902177284928172738392 (this is just bc my answer has to be long don't mind thiss)
You might be interested in
A manufacturer wants to construct a box whose base length is 4 times the base width. The material to build the top and bottom co
Nitella [24]

Answer:

width = 1.77845 ft

length = 7.1138 ft

height = 5.691 ft

total cost = $759.09

Step-by-step explanation:

volume = length x width x height

length = 4 width

base of the rectangle = 4 x 1 w = 4w²

72 (volume) = 4w²h

18 = w²h

f(c) = (2 x 4w² x $10) + (2 x wh x $5) + (2 x 4wh x $5)

f(c) = 80w² + 10wh + 40wh

f(c) = 80w² + 50wh

since we need only 1 variable (width), we have to substitute h:

h = 18/w²

f(c) = 80w² + 50w(18/w²) = 80w² + 900/w

f'(c) = 160w + 900/w²

0 = (160w³ + 900)/w²

0 = 160w³ + 900

0 = 20(8w³ + 45)

0 = 8w³ + 45

8w³ = -45

w³ = -45/8

w = ∛-45/8 = -1.77845 and 1.77845

since w cannot be negative, then it must be 1.77845

6 0
2 years ago
Determine which of the expressions could be used to represent the following calculation:
Elena-2011 [213]

Answer:

D and A

Step-by-step explanation:

96 - 12 is 24, then you divide by 12. A and D are the same but D is Just A simplified

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you are driving at 65 miles per hour how long would it take youth to drive 400 miles?
jeka57 [31]
It is going to be 6 hours and 15 mins
5 0
2 years ago
Evelyn bought 60 tickets for rides at an amusement park. Each ride costs 3 tickets, and Evelyn has been on x rides so far. Selec
djverab [1.8K]

Answer:

I believe your answer will be E, A, and C

Step-by-step explanation:

If she has 60 tickets and each ride is 3 tickets but she has been on x rides you would do 3x and subtract that from 60.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I don’t understand I don’t want to fail
slamgirl [31]
I can’t see the picture
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please these are killing my brain
    9·1 answer
  • How do you solve for x on letter F
    11·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> x= <br> units
    12·2 answers
  • Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
    8·2 answers
  • A triangle is created with side lengths of 13 inches, 32 inches, and 34 inches. Is the triangle a right triangle
    11·1 answer
  • I need help I give thanks and follow
    5·2 answers
  • Help me please!!! Fasttt 75 points. <br> Solve.....
    9·1 answer
  • A
    14·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE
    6·1 answer
  • Exponential and Logarithmic Functions<br><br>4^x=8^x-1​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!