A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.80. How much does one orange cost?
1 answer:
Answer:
95 cents
Step-by-step explanation:
3.80/4 = 0.95
You might be interested in
Answer:
The answer is A. (4x²+3)(x+2)
Step-by-step explanation:
If u multiply (4x²+3) by (x+2), u get 4x^3+8x^2+3x+6
Answer:
4cm
Step-by-step explanation:
Given data
L=(2x+3)
W=(x-1)
P=28cm
A= L*W
A= (2x+3)*(x-1)
open bracket
A= 2x^2-2x+3x-3
collect like terms
A= 2x^2+x-3
P= 2L+2W
P= 2*(2x+3)+2(x-1)
P= 4x+6+2x-2
collect like terms
P= 6x-4
but p= 28
28= 6x-4
28-4= 6x
24= 6x
x= 24/6
x= 4cm
Hence x= 4cm
The mean is -4 cause u have to add ale the numbers togeter
You put the point at (5,0) since it’s rise over run you move 3 up n go 4 to the right