Answer:
$23.80 per pair, $190.4 for 8 pairs
Step-by-step explanation:
a. assuming each pair of jeans is the same price, just divide the total by 3. the price per pair is 71.40/3, which is $23.80 per pair
b. simply multiply the price of one pair of jeans, as found above, by 8. 23.80*8 is $190.4 for 8 jeans
hope this helped!
Answer:
3.5 gallons of punch
Step-by-step explanation:
There are 4 quarts in 1 gallon.
Set up equation to convert 14 quarts to gallons: 14÷4 = 3.5.
Elijah made 3.5 gallons of punch.
Answer:
Step-by-step explanation:
If it is irrational, it can never be rational unless it is acted upon by something else like a power.
Pi, no matter what is done to it, can never be rational. Once a number is declared as irrational, that is what it remains.
Answer:
The value of q is -2.7
Step-by-step explanation:
<h3><u>Given</u>;</h3>
N = m ÷ x + q
<h3><u>To</u><u> Find</u>;</h3>
q = ?
when,
N = 1⅘ = 9/5
m = 9
x = 2
Now,
N = m ÷ x + q
9/5 = 9/2 + q
q = 9/5 – 9/2
q = 1.8 – 4.5
q = -2.7
Thus, The value of q is -2.7
<u>-TheUnknownScientist</u><u> 72</u>