1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
3 years ago
11

Please help

Mathematics
2 answers:
olga nikolaevna [1]3 years ago
6 0

Answer:

1. n^2

2. 10x^3

Step-by-step explanation:

saveliy_v [14]3 years ago
6 0

Answer:

There is the answers below

1)n²    

2)10x³

You might be interested in
A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
iragen [17]

Answer:

The unit price is <u>63 cent</u> per kilogram bag of rice.

Step-by-step explanation:

Given:

A 6-kilogram bag of rice costs $3.80.

Now, to find the unit price.

So, to get the unit price we use unitary method:

If cost of 6 kilogram bag of rice = $3.80.

Then cost of 1 kilogram bag of rice = \frac{3.80}{6}  = \$0.633.

Thus, the unit price is $0.633 per kilogram bag of rice.

Now, according to question we convert the unit price into cent by using conversion factor:

$1 = 100 cent

$0.633 = 0.633\times 100=63.3\ cent.

<em>So, rounded to nearest cent  = 63 cent.</em>

Therefore, the unit price is 63 cent per kilogram bag of rice.

7 0
4 years ago
Can somebody help me on the questions I post please mark you brainliest​
GarryVolchara [31]

Answer:

on your profile?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A test is worth 100 points. The test is made up of 40 items. Each item is worth either 2 points or 3 points. Which matrix equati
lidiya [134]

Answer:

Total number of points in the test = 100

Total number of items in the test = 40

Let number of items of 2 points be x and number of items of 3 points be y.

Now, using the given information the situation can be represented by using the following equations :

⇒ x + y = 40 .........(1)

⇒ 2x + 3y = 100 .........(2)

The matrix equation is :

\begin{bmatrix}1 & 1\\ 2& 3\end{bmatrix}\cdot \begin{bmatrix}x\\ y\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}40\\ 100\end{bmatrix}

By solving the equation (1) and equation (2), we get :

Solution : x = 20 and y = 20

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help asap
Shkiper50 [21]
I am not to sure but I think that it is 111.804 inches^3 I hope I am right if not I am really sorry.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me plz
agasfer [191]

I hope this helps you

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me on this
    6·1 answer
  • If it is warm outside, then I will not wear my jacket.
    8·2 answers
  • David was in need for some money so he decided to clean out the water fountain at the mall he found 20 nickels and quarters. The
    14·1 answer
  • HELP ON #5a and #6 plz help me it’s due tomorrow plz answer and kinda explain plz help me
    10·1 answer
  • Find the area of the regular polygon.<br> Round to the nearest tenth.<br> 16 fi<br> [ ? ] ft2
    6·1 answer
  • 3. What is the area of the circle shown below?<br> Diameter:<br> 28 inches<br> Pi=3.14
    13·2 answers
  • 6. Simplify: i) (a + b)(5a – 3b) + (a – 3b)(a – b) ii) (a – b) (a² + b² + ab) – (a + b) (a² + b²– ab) iii) (b² – 49) (b + 7) + 3
    15·1 answer
  • a store has a display case with cherry, peach and grape fruit chews. there are 160 fruit chews in the display case. given that 2
    11·2 answers
  • 2(4x + 3) = 2(18 - x)
    10·2 answers
  • Select the angle pairs that will make these triangles similar by AA~ (Please explain) I will mark brianliest!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!