1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
15

A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?

Mathematics
1 answer:
slega [8]3 years ago
8 0

Answer:

It is 1,200$ per square foot.

Step-by-step explanation:

540,000$ divide by 450 equals 1,200$

:))

You might be interested in
Ashton bought 5 cans of olive oil. Each can had a radius of 3.2 inches and was 15 inches tall. Find the total cubic inches of ol
amid [387]

Step-by-step explanation:

A can is a cylinder.

Volume of a can = Volume of Cylinder

= \pi {r}^{2} h

Given Radius = 3.2 inches and height = 15 inches,

Volume of one olive oil can =

\pi( {3.2}^{2} )(15) \\  = 153.6\pi {in}^{3}

Volume of 5 olive oil cans = 5 x volume of one olive can

= 5 \times 153.6\pi \\  = 768\pi {in}^{3}

I will just leave the answer in terms of pi as I'm not sure if you need to round off your answers.

5 0
3 years ago
A fish tank has black and white fish in the ratio of 2 to 6 as shown below Which is another ratio that can describe the black to
ira [324]
1:3, Because you can simplify the numbers by dividing by two.
 
8 0
3 years ago
Find 245÷4 . Write in simplest form
spin [16.1K]

Answer:

This is easy. to get t to its simplest form, you simply divide it to get the answer, so.....

Step-by-step explanation:

61.25 is your answer.

5 0
3 years ago
Find the square of 3a_4b
joja [24]
(3a-4b)²
= 9a² - 12ab + 16b²
8 0
4 years ago
Carlos dropped the phone he had received for his birthday and broke the screen. He knows he has to pay for the replacement himse
NeX [460]

Answer:

you would want B

Step-by-step explanation:

why because if you get a discount you would be able to have to not pay as much as if you dont get a discount.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 3/4 subtracted from 1/3
    14·2 answers
  • 360 x 10 to the 3rd power over 1.8 x 10 to the negative 5th power evaluated in scientific notation. Please explain
    10·1 answer
  • Are there more or less than 5 pt of blood in a human adult. Please help ASAP
    5·2 answers
  • How is a relationship determined when looking at a scatterplot?
    14·2 answers
  • Gil is reading a book that has 276 pages.he already read some of it last week. He plans to read 20 pages tomorrow. By then he wi
    10·1 answer
  • A student wants to write an expression for, "all of the elements which are not in set
    11·1 answer
  • If y = (x 3)2, and the value of x=5, what is the value?
    12·1 answer
  • Is 3x^2 + 2x + 10 = 0 written in standard form?
    15·1 answer
  • The negation of ~p is p<br>True or False
    14·1 answer
  • My friend Dubble got 10 rews and corazs for about $32. Rews for $2 each and some corazs for $8 each
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!