1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
2 years ago
15

A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?

Mathematics
1 answer:
slega [8]2 years ago
8 0

Answer:

It is 1,200$ per square foot.

Step-by-step explanation:

540,000$ divide by 450 equals 1,200$

:))

You might be interested in
A city grid of Anytown, USA is shown on the grid below. The fire department is represented by quadrilateral RSTU. Another fire d
Pavlova-9 [17]
Since the starting and original place is a 4 x 3 rectangle, and the new position already has a side length of 3. We are now going to look for the two points that make a second side of 4. So, the points C(1, -5) and D(4, -5) satisfy the requirements.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help!
disa [49]

Answer:

10=1x+25

slope=1

y-int-25

Thats all i know so far i will keep working on it

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the distance between the points (8,1) and (2,10).<br> Round decimals to the nearest tenth.
miss Akunina [59]

The nearest distance between the points (8,1) and (2,10) is 11 units, which is mentioned in and also calculated by using formula.

Step-by-step explanation:

The given is,

             Two points are (8,1) (2,10)

Step: 1

            By graphical method, refer the attachment,

                    First point (8,1)

                           The values of x=8 and y=1 noted in the graph

                    Second point (2,10)

                          The values of x=2 and y=10 noted in the graph

            Now join the two points (8,1) and (2,10)

                          Measure the distance between two points, the distance is 11 units. Due to some error the value becomes 10.98 or 11.1 we need to convert the answer into nearest whole number.

                                                     ( OR )

Step:1

        By formula method,

                   Distance =  \sqrt{(x_{2} - x_{1} )^{2} +(y_{2} - y_{1} )^{2} }.....................(1)

        Where,

                    (8,1) are (x_{1},y_{1})

                    (2,10) are (x_{2},y_{2})

       From the equation,

                                 = \sqrt{(2 - 8 )^{2} +(10 - 1 )^{2} }

                                 = \sqrt{(-6 )^{2} +(9 )^{2} }

                                 = \sqrt{36 +81 }

                                  = \sqrt{117}

                                  = 10.81665

                                  ≅ 11             ( Answer convert to the nearest tenth)

                  Distance = 11 units

Result:

               The nearest distance between the points (8,1) and (2,10) is 11 units, which is mentioned in and also calculated by using formula.

5 0
3 years ago
Mark and Amber Vinson have $22,000 to invest in two accounts, part at 10% and part at 12%. If they want to earn a return of at l
KengaRu [80]
22,000 x 2= 44,000

120%

So I think it would equal to 345,600,0 

I am not sure

P.S. I am not good at math sorry if it is wrong...

3 0
3 years ago
Resuelve el siguiente problema de fracciones y escoge la alternativa correcta: Jaime compra una propiedad en 84000 dólares y des
Kryger [21]

Answer:

$21,000

Step-by-step explanation:

Solve the following fraction problem and choose the correct alternative: Jaime buys a property for $ 84,000 and after one year sells it earning 1/4 of the purchase price. How much was the profit? *

The amount of profit is calculated as

1/4 of the purchase price

Purchase price = $84,000

= 1/4 of $84,000

= 1/4 × $84,000

= $21,000

Therefore, the amount of the profit = $21,000

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 35a+140-15a=21a+147 can u solve this I'm having some trouble
    7·2 answers
  • You can remember the three numbers to your combination lock, but you can’t remember their order. How many different combinations
    12·1 answer
  • Solve a proportion <br> 2x-3/3=x-2/2
    12·2 answers
  • Help me solve the inequality plsss 2/5 x &lt; 10
    6·1 answer
  • Trinh is catering a wedding that 112 people will attend. She is making two cakes, a chocolate cake and a carrot cake. 0.625 of t
    6·1 answer
  • Find the equation of the line that passes through (1,6) and (3,10).
    11·1 answer
  • A/5=b/7 if b#0 what is the value of a/b​
    14·1 answer
  • Which of the following is the solution to Ix-12|​
    13·1 answer
  • Help?<br> ------------------
    10·2 answers
  • A High-speed internet provider A has a $100 setup fee and costs $65 per month. High-speed internet
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!