1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
2 years ago
8

Solve the equation for x. 6x = –54

Mathematics
2 answers:
Romashka [77]2 years ago
4 0

Divide each term by 6 and simplify.

x = −9

Fed [463]2 years ago
3 0

Answer:

x=-9

Step-by-step explanation:

6x = –54

To find x divide both sides by 6.

6x/6 = –54/6

x= -9

You might be interested in
Pls help me i will give brainliest!!!!!!!!!!!!!
adell [148]

Answer:

x= 2b-a

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x <br><br> 3x-5=-x+3
sashaice [31]

Answer:

(3x - 5 = -x + 3) x = 2

Step-by-step explanation:

3x - 5 = -x + 3

3x = -x + (3 +5)

3x=-x + 8

(3x + x ) = 8

4x = 8

4/8 =2

x = 2

4 0
1 year ago
Two athletic directors purchased tennis balls and baseballs at the same store. The first athletic director bought 5 tennis balls
Setler79 [48]
The price of a baseball is $3.75. This problem can be solved using an elimination between two equation with two variables in it which are, 5x + 3y = 23.75 and 2x + 7y = 31.25. First, multiply the first equation by 2 and the second equation by 5 which resulting in 10x + 6y = 47.5 and 10x + 35y=  156.25 and then eliminate the x variable resulting in 29y = 108.75. The baseball price can be acquired from this equation (y = 3.75) because y variable represents the baseball price.
6 0
3 years ago
Solve.<br> 7n - 5 &gt; -2n + 4
liberstina [14]

Answer: = 16

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lulu found a recipe for her favourite snack: yogurt covered peanut clusters. Lulu wanted to make a large batch of peanut cluster
antoniya [11.8K]

Answer:

How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts?

Answer: $35

What is the cost per pound?

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

So first, to find the anser to the first question, we need to find out the second question. So, what is the cost per pound.

Well if she got 4 pounds for $14, we should try dividing 14 by 4.

14 divided by 4 = 3.5 ($3.50)

So the cost per pound is $3.50

Now to find out how much it costs if Lulu bought 10 pounds, we need to multiply.

10 x 3.5 = 35

So if she bought 10 pounds, she would play $35

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Point-slope equation of the line through (6,4) and (7,2)
    8·1 answer
  • H(x)=4x-2 find h(-9)
    14·1 answer
  • ANSWER ME PLZ THANKS
    5·1 answer
  • QUESTION 10
    15·1 answer
  • Please answer the following questions: <br><br> 1. 1/2*8=<br> 2. 1/4*4=<br> 3. 1/3*6=
    15·2 answers
  • Wish me luck on today's final math test!
    6·1 answer
  • A traveler traveled for 6 hours and covered a distance of 520 km. He traveled the first 260 km by car, and the rest of the way b
    8·1 answer
  • I need the surface area again plz
    10·1 answer
  • What is the answer to 3x –7 = -16
    5·2 answers
  • A pond has a minnow population of 20000 that is increasing at a rate of 5%
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!