1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
3 years ago
11

PLEASE HELP!!!!!!ASAPPPP

Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]3 years ago
5 0
3^2 goes onto the left side of the triangle
5^2 goes onto the bottom
x^ goes on the slant part of the triangle
You might be interested in
What is the sum of all positive integers less than 300 which are divisible by 3
drek231 [11]

Answer:

14,850

Step-by-step explanation:

You need the sum of

3 + 6 + 9 + 12 + ... + 294 + 297

Factor out a 3 from the sum

3 + 6 + 9 + 12 + ... + 294 + 297 = 3(1 + 2 + 3 + 4 + ... + 98 + 99)

You need to add all integers from 1 to 99 and multiply by 3.

The sum of all consecutive integers from 1 to n is:

[n(n + 1)]/2

The sum of all consecutive integers from 1 to 99 is

[99(99 + 1)]/2

The sum you need is 3 * [99(99 + 1)]/2

3 + 6 + 9 + 12 + ... + 294 + 297 =

= 3 * [99(99 + 1)]/2

= 3 * [99(100)]/2

= 3 * 9900/2

= 14,850

4 0
2 years ago
Answer the question correctly
KatRina [158]

Answer:

1,152 (Yes, I know it seems like a lot but it’s correct)

Step-by-step explanation:

To find this answer, we need to do 32x36

Whenever you have a problem like this, you have to multiply all your different variables/factors in which in this case is 32 and 36

When you do this, you get 1,152 so that’s your answer!

Hope this helps and please award brainliest if possible!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEONE GIVE ME BRAINLEST I WILL GIVE YOU ONE
Sedaia [141]

Answer:

I will give u it.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kenya plans to make a down payment plus monthly payments in order to buy a motorcycle. At one dealer she would pay $2,350 down a
tatuchka [14]
I think the amount would be  $4,100
4 0
3 years ago
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
vagabundo [1.1K]

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given: m || n, ∠1 ≅ ∠3<br> Prove: p || q
    9·2 answers
  • You earn $10.00hr. you invest $4,000.00 at an interest rate of 5% apr for a year. how much interest did that savings earn in a y
    7·2 answers
  • Monica purchased adult and youth tickets for the fair. She bought x adult tickets for $28 each and y youth tickets for $15. Writ
    11·1 answer
  • Which shape has a larger area 7 inches by 3/4 inch or 2 1/2
    9·1 answer
  • 15. Simplify the expression below. Show your work.<br> –(–7y - 24)
    6·2 answers
  • How to write this in number form 4 less than the product of 6 and a number
    6·1 answer
  • Evaluate the expression for the given value of the variable: 7(m-6) when m = 8
    6·1 answer
  • Three dogs eat 30 pounds of food in 10 days. If each dog eats the same amount, how much food does 1 dog eat in 1 day? 1 pound 3
    15·2 answers
  • What do you call a crushed angle ?
    10·2 answers
  • There are 199 green marbles and 199 red marbles in a bag. How many marbles must be chosen to be certain we have the following. F
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!