Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
6 sacks of potatoes weigh 122.4 kg
1 sack would weigh 122.4 kg ÷ 6
122.4 ÷ 6 = 20.4
1 sack of potatoes weighs 20.4 kg
4 sacks of onions weigh 50 kg
1 sack would weigh 50 kg ÷ 4
50 ÷ 4 = 12.5
1 sack of onions weighs 12.5 kg
Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
Answer:
A;.........9 a.m. - Gary; 12 p.m. - Rachel; 3 p.m. - Christopher; 6 p.m. - Hannah
Step-by-step explanation:
Answer:if this don't help you sry
Step-by-step explanation: