1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
3 years ago
7

HELP I NEED HELP ASAP

Mathematics
1 answer:
Margarita [4]3 years ago
7 0

Answer: the answer is A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
IS THIS IN SIMPLIST FORM? PLEASE HELP! TY! <br><br> 2( x - 3 + 2 )
Phoenix [80]

Answer:

2x - 2

Step-by-step explanation:

There are two steps to take here.  First add together the -3 + 2 in the brackets:

2(x - 3 + 2)

= 2(x - 1)

Now use the distributive property and multiply each term in the brackets by two:

2(x - 1)

= 2x - 2

And you now have it in simplest form.

3 0
2 years ago
C=2pie r solve for r
S_A_V [24]

Answer:

r = C / (2pie)

Step-by-step explanation:

C = 2pie x r

divide both sides by 2pie to isolate r

C / (2pie) = r

r = C / (2pie)

8 0
3 years ago
Simplify this expression.<br><br> 20.25−912+11
DIA [1.3K]

Answer:

-880.75

Step-by-step explanation:

Subtract 912 from 20.25 first then add 11.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 4/2 + 5/2 a rational or irrational number
sesenic [268]
As both 4/2 and 5/2 are rational Numbers and Sum of rationals is a Rational Number.
Therefore, 9/2 is a Rational Number.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is bigger 20% of 400 or 1//4 f 360
nekit [7.7K]
20% =20/100=2/10
20% of 400 =(2/10)*400 =80
1/4 of 360= (1/4)*360 =90
90>80, so 1/4 of 360 is bigger than 20% of 400
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the open sentence. 6 &lt; 3b OR 3b + 12 &lt; 9
    13·1 answer
  • When you evaluate the expression   f(d - e)   for d = 4, e = 24, and f = 4
    10·1 answer
  • A plane requires 3300 gallons of fuel and 75 minutes to make a round trip to Prague, and it takes 5700 gallons of fuel and 130 m
    7·2 answers
  • Fjjrjjdkdkwkfbfbsbbww
    6·2 answers
  • Kaylie had $1250 in her savings account. She withdrew $82 each month for 8 months in order to pay for a summer vacation. How muc
    12·2 answers
  • NEED HELP ASAP! 25 POINTS! Find the equation, in vertex form, for a parabola with a vertex of (2,-5) that goes through the point
    12·1 answer
  • Adult tickets to the fall play cost $8 and student tickets cost $4. The drama class sold 30 more adult tickets than student tick
    5·1 answer
  • Can you please give me the real answer -42 = n/7 will give u 5 star rating
    8·2 answers
  • you can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.20. you can buy 10 of the same can of beans at Sam's Club for $8
    15·1 answer
  • The number of hours you work. Suppose that you earned $102 for working 12 hours, how much
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!