Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
Can you give us a picture of the question or is it a word problem
(x+6)(x+9) = 0
x+6 = 0 or x+9 = 0
x = -6 x = -9
Answer is A. -6 and -9
Answer:
44°
Step-by-step explanation:
8x - 4 = 6x + 8 (This is because they are corresponding angles)
8x - 6x = 8 + 4
2x = 12
x = 12 ÷ 2
x = 6
6x + 8 = angle 1 (Vertically opposite angles are equal)
Substitute the value of x in the equation '6x +8' to get the size of the angle.
6 × 6 + 8
36 + 8 = 44°
Angle 1 = 44°