1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
7

Can someone help me solve for x and show the work please

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]3 years ago
7 0

Answer:

D. -10

Step-by-step explanation:

The sum of a triangle = 180°, therefore,

64° + 63° + x + 63 = 180°

Add like terms

x + 190° = 180°

Subtract 190 from each side

x + 190 - 190 = 180 - 190

x = -10

You might be interested in
two variables have a positive linear correlation. does the dependent variable increase or decrease as the independent variable i
n200080 [17]
The dependent variable will also increase hope this helps
6 0
3 years ago
Which power is equivalent to the expression (g-12)-3?
olasank [31]

Answer: g^36

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the isosceles trapezoid shown, GJ = 5, HI = 9, and GI = 8.6. Determine the length<br><br> of HJ.
Fofino [41]

Answer

8.6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Sometimes the unit price on two sizes of the same product will be the same. When this is the case, how will different kinds of d
mamaluj [8]

The different type of discount effected on the prices of two similar products having the same unit price may either increase or decrease the total unit price on the discounted sale price of the items.

Taking an hypothetical scenario :

50 ml of Product A = $100

60 ml of product A = $100

<u>Discount on sale of 60ml size on purchase of two or more units </u> : 10% off

Discounted price of 60 ml size :

Initial product cost on purchase of 3 units = ($100 × 3) = $300

Discounted price = (100 - 10)% × $300 = $270

<u>Discount on sale for 50ml size on purchase of two or more units</u> : $20 off

Discounted price of 50ml size :

This means $20 is deducted from any purchase of two or more units ;

Hence, purchasing 2 units of the 50 ml product will cost ; (

($100 × 2) - $20

$200 - $20 = $180

Therefore, the discount effected on the cost of product which has the same unit price may either decrease or increase the total cost of one product relative to the other.

Learn more :brainly.com/question/20418815

7 0
2 years ago
Mr Edwards buys 2 new knobs for each of his kitchen cabinets. How many knobs does he buy?
Andreas93 [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

You need to find out how many cabinets it is

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Simply expression (-16)°
    5·2 answers
  • Help plsssssssssss T.T
    6·1 answer
  • Los 75 postulantes que fueron aceptados tuvieron notas desde 16 hasta a 20. Si el grupo se hubiera desempeñado de modo homogéneo
    12·1 answer
  • A glass vase is shaped like a cylinder and has a radius of 2.5 inches. The vase holds 170 cubic inches of water. How tall is the
    14·2 answers
  • What are the domain and range of the function on the graph
    9·1 answer
  • Solve for x; 4 = (-8) + 3x
    6·2 answers
  • -8 - 10 x (-1) + 7 x (-1)
    14·2 answers
  • Charlie went to Juarez, Mexico, on a shopping trip. He bought silver rings at $5 each
    14·1 answer
  • Fashoo G-looks brosay
    6·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!