1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
8

I need to know the answer please

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]3 years ago
5 0

Focusing on the center point of f(x) (0,0), we can see that it has moved to the left 4 units and up 3 units.

g(x) = (\sqrt[3]{x + 4}) + 3

Option C

Hope this helps!

You might be interested in
Keith will run at most 39 miles this week. So far, he has run 21 miles. What are the possible numbers of additional miles he wil
Luda [366]
Uhhh 18?? 9+9, 10+8, 7+11, 6+12, 5+13, 4+14, 3+15, 2+16, 1+17
3 0
3 years ago
tony said that the school playground was 3,600 inches long. Explain how you could write 3,600 inches in a way that might be easi
kirill115 [55]
Well I would change it to feet to make it easier. There are 12 I inches in a foot so I would divide by 12. 3,600÷12=300 so the playground would be 300feet long. Which is easier than 3,600 inches. ANSWER:300 feet
7 0
3 years ago
Find the derivative of f(x)=4x+7 at x=5
Marizza181 [45]
The answer is 27??????

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ricardo bought 3 pounds of red grapes, 4 pounds of green grapes, and 1 pound of black grapes. What is the ratio of green grapes
ivann1987 [24]

Answer:

4:3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve this problem <br> 3d+d-7=25/4
creativ13 [48]
If that 25/4 is a fraction them the answer is 53/4. Or in simplest form 3 5/16 or 3.3125
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plot 43 and 263 on the number line.
    13·2 answers
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Can you solve all of this please
    8·1 answer
  • I need help with number 7.
    13·1 answer
  • Walt has a box of 80 postage stamps. The box contains 16 stamps featuring the Bald Eagle and 40 stamps featuring the Stars and S
    11·1 answer
  • While scuba diving ,Alex counted the number of sea turtles and jelly fish he saw
    12·2 answers
  • Got the equation just don’t have a calculator to do the rest
    7·2 answers
  • A line passes through the points (-7, 3) and (5,-5) Which is the slope of the<br> line?<br> ASAP
    5·2 answers
  • 3 cups, 3 ounces = ____ fl oz.
    12·1 answer
  • If a translation maps ∠I onto ∠K, which of the following statements is true?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!