Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
1 answer:
For 20 Ounce, it costs = 2.39
So, For 1 Ounce,it would be: 2.39 / 20 = 0.1195
After rounding off to the nearest tenth, it would be: 12 cents.
In short, Your Answer would be: $0.12 or "12 cents"
Hope this helps!
You might be interested in
Answer:
5x^7y^11.
Step-by-step explanation:
∛(125x^21 y^33)
The cube root = 'to the power 1/3' so we have:
125^1/3 * x^(21*1/3) * y^(33*1/3)
5x^7y^11.
It is 780.99999 sorry if i'm incorrect
The answer is 45 miles a week
77 feet I according to my calculations :)