1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
3 years ago
9

You have a box of chocolates (30 chocolates in the box). 15 are filled with caramel, 10 are filled with chocolate, and 5 are fil

led with cream. You and a friend pick a chocolate at random. What is the probability that you both pick chocolate
Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]3 years ago
8 0

Answer:

10.34% probability that you both pick chocolate

Step-by-step explanation:

A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

In this question, it is not important if you or your friends picks first. So we use the combinations formula to find the number of desired and total outcomes.

Combinations Formula:

C_{n,x} is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}

Desired outcomes:

10 are filled with chocolate, and we want to pick 2. So

D = C_{10,2} = \frac{10!}{2!(10-2)!} = 45

Total outcomes:

The box has 30 chocolates, and 2 are picked, so:

T = C_{30,2} = \frac{30!}{2!(30-2)!} = 435

Probability:

P = \frac{D}{T} = \frac{45}{435} = 0.1034

10.34% probability that you both pick chocolate

You might be interested in
You are selling candy bars for the school to
Strike441 [17]

Answer:

200 bars

Step-by-step explanation:

$300 - $50 = the amount of money you still need, $250

250 dollars/$1.25 per bar = 200 bars you need to sell to get 300 dollars

7 0
4 years ago
Use the Distributive Property to simplify the expression. (8⋅7)+(8⋅5)
yawa3891 [41]

Answer:

56 + 40

Step-by-step explanation:

multiply what is in the parenthesis, don't solve all the way because the instructions say to <em>simplify</em><em>.</em>

7 0
2 years ago
A car rental agency advertised renting a car for $ 23.95 per day and $ 0.32 per mile. of david rents this car for 4 ​days, how m
Taya2010 [7]
325 miles total.
23.95x4 =95.8
200-95.80
=$104.20
104.20 divided by.32 is 325.6 so in total 325 miles.
7 0
3 years ago
X + 20 is greater than 4x -1
Paul [167]

Answer:

False; they are equal.

Step-by-step explanation:

The equation is x + 20 > 4x - 1.

First, do the opposite of -1 and add one to the other side while -1+1 cancels out. Now it's x+21 > 4x. Now subtract x from both sides. Positive x minus negative x cancels out and 4x minus x or 1x is 3x. Now you're left with 21> 3x. Now do the inverse operation of multiplication and divide both sides by 3. Now the 3x over 3 cancels out and 21 divided by 3 is 7. So x is 7. If you substitute it in. It will be 7+20 which is 27 which is great than 4(7)-1 which is 28-1. 28-1 is 27. So, the equation is false. They are equal.

7 0
3 years ago
INCREDIBLY URGENT!
klemol [59]

Answer:

a) By graphing just one interval of length T. b) Infinite number of angles, c) Infinite times.

Step-by-step explanation:

Any function is periodical when:

f(t) = f(t+i\cdot T), \forall i \in \mathbb{N}_{O}

Where T is the period of the function. The periodicity of the function allows us to limit the graphing of the function to just an interval of one period and according to the definition, you can expect same output with n different angles (infinite number of angles and same output infinite times).

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following equations is in standard form?
    13·2 answers
  • Help please, thank you! :)
    14·2 answers
  • Can someone make this is right? Thanks!!
    5·2 answers
  • Laura  earns $ 255 by working 20 hours each week .
    9·1 answer
  • Look at the picture
    9·1 answer
  • 3. Write the equation of a parabola with focus (-2, 4) and directrix y = 2. Show your work, including a sketch.
    9·1 answer
  • Jeanine bought a new pair of hiking boots on sale for 25% off the regular price.
    8·1 answer
  • A turkey costs $1.05 per pound. There are going to be fifteen people at Thanksgiving dinner. Plan for each person to eat two, 3/
    11·1 answer
  • Please help me on this one!
    11·2 answers
  • 0 x + 12 + x = 18<br><br>Solve ?​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!