$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon
Answer:
Irrational, because it is non-terminating and non-repeating!
What are the answer choices???
Answer:
5.5 miles over 2 hours--> 5.5/2= 2.75 miles per hour was his average walking speed. 5.5 miles over 2.5 hours --> 5.5/2.5= 2.2 miles per hour on the return trip meaning that his average speed was (2.75-2.2= 0.55) 0.55 miles per hour lower on the return trip
Step-by-step explanation:
I hope this helps you :)
<em><u>-KeairaDickson</u></em>
(C)
Step-by-step explanation:
The volume of the conical pile is given by

Taking the derivative of V with respect to time, we get


Since r is always equal to h, we can set

so that our expression for dV/dt becomes


Solving for dh/dt, we get


