1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
3 years ago
6

Ms portillo cat weighs 6 kilograms her dog ways 22 more killergrams how much does the dog way

Mathematics
1 answer:
Alex Ar [27]3 years ago
4 0

Answer:

28 kilograms

Step-by-step explanation:

All you have to do is 22+6

You might be interested in
2^2 x 2/2^4 i need help with it for my test i’ve been stuck on this question for a good couple mins
Stella [2.4K]

Answer: 2^-1

2^2x2/2^4=0.5

2^-1=0.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the property of equality that justifies the following statement
ruslelena [56]
This is subtraction property of equality.
Answer:B)
5 0
3 years ago
Edward deposited $5,500 into a savings account 4 years ago. The interest rate is 5%. How much money did Edward earn in interest?
NeTakaya

Answer:

nfubnudhgufdujgkv

Step-by-step explanation:

fdngurfdbnvurnfubugi

7 0
3 years ago
How many vertices does a triangles have
Tamiku [17]
A triangle has three vertices and three sides.
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the figure shown below?
Gnoma [55]

Answer: Haha I don't know the answer---Wait wait--I know the answer, its Do School and study for it and you'll find out :)

Step-by-step explanation: This is how i figured it out.... I STUDIED

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Ms. Harvey uses 70 ft of fencing to build a fence around a rectangular garden. The area of the garden is 300 square feet. What a
    8·1 answer
  • A washer and a dryer cost $604 combined. The washer costs $96 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
    9·2 answers
  • Rate of Change between August and October
    7·2 answers
  • Read the following statements. 1. Each of the two items that Val bought cost more than $10. 2. Val spent $34 for the two items.
    11·1 answer
  • Raj’s bathtub is clogged and is draining at a rate of 1.5 gallons of water per minute. The table shows that the amount of water
    15·2 answers
  • You have a shelf that holds 25 1/2 pounds. How many 1 1/4 pound books can the shelf hold? Explain your response
    8·1 answer
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • A trencher digs 5m in 4 hours. How long will it take to dig 30m
    7·1 answer
  • Find the difference between 760 and 188
    8·1 answer
  • Find the surface area of this cuboid.<br> 1 cm<br> 3 cm<br> 2 cm
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!