1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
10

Letf(x)=(x+2)2.

Mathematics
2 answers:
Andrej [43]3 years ago
8 0

Answer:

it is stretched vertically by a factor of 3

Step-by-step explanation:

Troyanec [42]3 years ago
7 0

Answer: it is stretched vertically by a factor of 3

Step-by-step explanation:i make a unit test and get 100% that is correct.

I hope This help;)

You might be interested in
I need help with all three please help!
denis-greek [22]

Answer:

c

a

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help ASAP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Oksanka [162]

Answer:

97,99,101,103

Step-by-step explanation:

Let x = first odd integer

x+2 = 2nd odd integer

x+4 = 3rd odd integer

x+6 = 4th odd integer

Sum of 4 odd integers is 400

x+ (x+2) + (x+4)+(x+6) = 400

Combine like terms

4x +12 = 400

Subtract 12 from each side

4x+12-12 = 400-12

4x = 388

Divide by 4 on each side

4x/4 = 388/4

x=97

The first integer is 97

The 2nd is 97+2 =99

The third ix 97+4 = 101

The 4th is 97+6 = 103

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
11 cups is equal to how many pints
dlinn [17]
It is 5.5 us pints.........hope it helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which lines, if any, must be parallel based on the given diagram?
Semmy [17]
I cant really see the letters but the ones that are going straight up. I believe this is the answer because as you can see it's going up without intersecting between each other.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expand and simplify 5(2x+1)-2(3x-6)
BabaBlast [244]

Answer:

4x + 17

Step-by-step explanation:

10x+5-2(3x-6)

10x + 5-6x+12

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How to put 2y=-8+1 into slope intercept form
    11·1 answer
  • Match the following equation to the correct situation.
    11·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • If tan b = 40/9, then sin b = ?​
    15·1 answer
  • Helppp please I will give brainliest <br><br>write an equation ​
    15·1 answer
  • Maria had 10.5 pounds of flour. She used all of the flour to fill bags that hold 0.75 pound each.
    9·2 answers
  • Eli rode his dirtbike around a 400 meter track at a constant speed of 1000 meters per minute how many minutes does it take Eli t
    13·2 answers
  • 2|x-4|-7 is less than or equal to 1
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent €2x5/18? Assume x&gt;0.
    7·1 answer
  • HELP
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!