1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lawyer [7]
3 years ago
12

How do you solve this problem?

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
3 0
<h3>Answer: Choice B)  4pi</h3>

Explanation:

The square has perimeter P = 16, so each side of the square is P/4 = 16/4 = 4 cm.

This makes side KJ = 4 cm, and this is the diameter of the circle. Multiply the diameter with pi to get the circumference (aka the perimeter of the circle).

Therefore, the perimeter is pi*d = pi*4 = 4pi which points us to choice B

You might be interested in
Which of the following has no solution?
xz_007 [3.2K]
<span>{x | x < 0} and {x | x > 0}</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A study was conducted of 351 species of mammals worldwide. The
Reptile [31]

Answer:

95/351

Step-by-step explanation:

the first thing you must do is to add 140 and 94 and 22 together

you get 256

then you subtract 351 with 256 and get 95

and then you do this

95/351

8 0
2 years ago
Find the unknown size <br>please I really need answers ​
katen-ka-za [31]

Answer:

z=80°<em><u>(</u></em><em><u>corresponding</u></em><em><u> </u></em><em><u>angles)</u></em>

<em><u>x+z=180°(linear \: pair \: ) \\ 80°  + x = 180°  \\ x= 100°</u></em>

<em><u>y=</u></em><em><u>100 </u></em><em><u>° </u></em><em><u>(</u></em><em><u>alternate</u></em><em><u> </u></em><em><u>angles</u></em><em><u>)</u></em>

<h2><em><u>Hope </u></em><em><u>it </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> you</u></em><em><u><</u></em><em><u>3</u></em></h2>
8 0
2 years ago
I need help please?!!!!!!!!
Sunny_sXe [5.5K]

Step-by-step explanation:

add the like terms 5m + 6n + 8m + 2 = 13m + 6n +2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 3 movie rentals and 7 boxes is 16:50.the cost of 5 movie rentals and 2 boxes of candy is 13 how much does 1 box of c
Zigmanuir [339]
One box of candy costs $1.50. A movie rental costs $2.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help. Me with this please.
    5·2 answers
  • The image point using the translation (x,) + (x+4,y-1)<br> for the point (3,3) is
    11·1 answer
  • Y - 1/3 is greater than 1/8
    10·1 answer
  • 15x + 31y = -3<br> X= -y +3
    7·1 answer
  • Anyone know the answer to this geometry question?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE IM SO CONFUSED
    5·1 answer
  • 8×1+5×(1/100)+9(1/1000)
    5·1 answer
  • A while back, Shelby paid a car insurance premium of $3,980 per year. Now she pays 5% more. What does Shelby pay now?
    12·1 answer
  • 765 millimeters of rain fell in 45 minutes. What is the unit rate for millimeters per minute?
    9·1 answer
  • Original Shirts Cost: $55
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!