1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
9

Which one is it plsss help

Mathematics
1 answer:
anzhelika [568]3 years ago
6 0

Answer:

You are correct it is c

Step-by-step explanation:

You might be interested in
My question is in the image below, thanks :3
stiks02 [169]
The answer will be A its on a 1 out 3 chance s
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZ HELP ME!! MEDAL
solniwko [45]
X = 90-22
x = 68
..............
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two pieces of equipment were purchased for a total of $4000. If one piece cost $850 more than
ruslelena [56]

The price of less expensive equipment is $1575.

Step-by-step explanation:

Let,

Price of one equipment = x

Price of other equipment = y

According to given statement;

x+y=4000   Eqn 1

x = y+850    Eqn 2

Putting Eqn 2 in Eqn 1

(y+850)+y=4000\\y+850+y=4000\\2y=4000-850\\2y=3150

Dividing both sides by 2;

\frac{2y}{2}=\frac{3150}{2}\\y=1575

Putting y=1575 in Eqn 2;

x=1575+850\\x=2425

The price of less expensive equipment is $1575.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/11343416
  • brainly.com/question/11416224

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Please help answer all of the following multi-step equations
Triss [41]

Answer: first one x <-2

second one x>1

third one Use the given functions to set up and simplify

(1-4x)-x.32+4x<-3=(1-4x)-x= -5x+1

fourth one

13/14

Step-by-step explanation:

I can't rlly explain I just do, I hope this helps

8 0
2 years ago
A music school charges a registration fee in addition to a fee per lesson. Write an equation if each lesson costs $40 and a regi
Jobisdone [24]
T = total cost for music school
L = # of lessons

T = $1,190 + ($40 × L)
T = $1,190 + ($40 × 12)
T. = $1,190 + $480
T = $ 1,670 for 12 lessons
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A wise man gave his students this riddle; “how old am I if 400 reduced by three times my age is 175
    9·1 answer
  • Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds
    13·2 answers
  • How many grams are in 12 kilograms? Complete the equation.<br> 12 kilograms =<br> grams
    15·2 answers
  • Read each sentence. Then, use the drop-down menus to identify the types of figurative language used. I must be popular because m
    13·2 answers
  • 3 lines are shown. A line with points P, R, N intersects a line with points O, R, M at point R. A line extends from point R to p
    16·2 answers
  • Workers are loading boxes onto a truck. So far, they have loaded 48 boxes onto the truck.
    8·1 answer
  • A person's Body Mass Index (BMI) is a measure of the mount of fat in their body. The relationship between antioxidant food consu
    7·1 answer
  • Malory spent $5 on a 16oz bag of wheat thins. At this rate, how much does it cost for 10 oz of wheat thins?
    14·1 answer
  • While filling a pool 144centimeters deep, Fiona notices it has taken 2 hours to fill it up to a depth of 36 centimeters. 1a At w
    10·1 answer
  • Find the value of X
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!