1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
3 years ago
15

Can someone please help me with this?

Mathematics
1 answer:
fomenos3 years ago
8 0

perimeter = Answer:

Step-by-step explanation:

5. Perimeter of semi circle = r(pi+2)

Given diameter=17m; r=17/2

Perimeter = (17/2)(pi+2)

6. Given diameter = 10.5

Perimeter = (10.5/2)(pi+2)

You might be interested in
Compare the values of the 2s and 5s in 55,220
Y_Kistochka [10]
One of the 2s are 200 the other is 20,5s 50,000 and then 5,00
3 0
4 years ago
Find the values of a, b and c
katrin [286]

Answer:

3rd option

Step-by-step explanation:

use hypotenuse method

8 0
3 years ago
Stephanie is making 1 1/2 batches of cookies using 2 3/4 cup sugar. How much sugar total?()
storchak [24]

Answer:

33/8 or 4 1/8 simplified.

6 0
3 years ago
Use the variable d to represent the unknown quantity. the product of 4 and the depth of the pool
natka813 [3]

This can be represented by the expression 4d.

6 0
2 years ago
Select all the correct answers.
amid [387]

Answer:

It costs $15 a month to play the video game.

The initial cost is $45.

The y-variable represents the cost in dollars.

The x-variable represents the number of months.

Step-by-step explanation:

If you break the function down, you're going to have:

<u>Total = Monthly Cost + Initial Cost</u>

In this case, 15x is your monthly cost, as you can think of x as the number of months meaning:

  • 15 for the first month (x = 1)
  • 30 for the second month (x = 2)
  • 45 for the third month (x = 3), and so on

Our initial cost is always going to be a set amount, thus our constant, $45.

This leaves y as our total, which makes sense, as it's all alone on one side of the equation, where as all the costs are bunched together on the right side.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Could someone explain this to me?
    8·2 answers
  • Deviation is the difference between any value and the mean of the set
    15·1 answer
  • HELP PLEASE 100 POINTS WILL MARK BRAINLIEST
    14·2 answers
  • Can you find the cologne from 1-6 please <br><br> Hurry 20 points!
    12·1 answer
  • In a salsa recipe, the number of tomatoes added is proportional to the amount of salt added. This graph shows the relationship.
    9·2 answers
  • Are the random variables Xi and Xj , where i &lt; j, independent? Recall that two random variables X and Y are independent if P[
    9·1 answer
  • Is this right i dont know smo help
    13·1 answer
  • You can by 20 fluid ounces of shampoo for $4.40 at Wal Mart or 24 fluid ounces for $4.80 at Smith's. Which is the better buy?
    5·1 answer
  • Find the unit rate. 12 laps in 30minutes. <br> Asking for fraction
    9·1 answer
  • Part B: Write a polynomial expression that represents the total area of the swimming pool and walkway. To earn full credit, show
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!