Answer:
Step-by-step explanation:
Hope this helps u!!
Answer:
ok so its the first one
Step-by-step explanation:
it shows th same kind of aleration
Answer is: 2x=12, 14, 16, and 18
Answer:
24p
Step-by-step explanation:
£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges
cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24
X - pounds of the M&M`s;
y - pounds of the peanuts
x + y = 30
3 x + 2 y = 74
----------------------
y = 30 - x
3 x + 2 ( 30 - x ) = 74
3 x + 60 - 2 x = 74
x = 74 - 60
x = 14
Answer:
They bought 14 pounds of M&M`s.