1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
3 years ago
12

SOLVE ASAP: mass of 42.5 and a volume of 5.4 cm3 what is its density

Mathematics
2 answers:
Volgvan3 years ago
7 0
I think it is..................
Maslowich3 years ago
3 0

Answer:

7,870,370

give me brainliest

You might be interested in
A line is defined by the equation y = 2/3 x - 6 The line passes through a point whose y-coordinate is 0. What is the x-coordinat
Iteru [2.4K]

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

Use the equation of the line, and let y = 0. Then solve for x.

y = 2/3 x - 6

Let y = 0:

0 = 2/3 x - 6

Add 6 to both sides.

6 = 2/3 x

Multiply both sides by 3/2.

3/2 * 6 = x

x = 9

8 0
4 years ago
Solve for X. Round to the nearest tenth of a degree, if necessary.
DerKrebs [107]
The answer is x=52.6
5 0
3 years ago
BRAINLIEST.In which quadrant does the point (-5, 21) lie?
DanielleElmas [232]

Answer:

Point (-5,21) would end up in quadrant II (2).

Step-by-step explanation:

It would end up in quadrant 2 because x=-5 which means it would go left.

y=21 which means it would go up.

Because of this, the point would end up in the top left of the graph which is quadrant 2.

4 0
3 years ago
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5x - 2y = 18<br> -5x + 3y = -22
jeka94
Add the two equations
since the 5x and -5x cancel out
you get y=-4

plug y=-4 into the first equation
solve for x
x=2

THE ANSWER IS: (2,-4)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x.<br><br> (x + 4)<br> 147°
    5·1 answer
  • I have no idea about this
    5·1 answer
  • On our way to physical her parents Jennifer drives 265 miles in five hours what is her average rate of ace of speed in miles per
    15·1 answer
  • What ratios are equivalent with 7 : 4?
    10·2 answers
  • noah goes to the store with $40 .he spend 38.60 on 13 bags of popcorn. how much one bag of popcorn cost ?
    8·1 answer
  • Please help asap 100 points
    7·2 answers
  • What is the image of the point (7,-5) after a rotation of 270° counterclockwise
    9·2 answers
  • Mae Ling earns a weekly salary of $380 plus a 8.0% commission on sales at a gift shop. How much would she make in a work week if
    5·1 answer
  • Which of the following numbers is closest to 11?<br> O A. 7123<br> B. V115<br> O c. 118<br> O D. 120
    5·1 answer
  • Pleas help me for B and C
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!