1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elan Coil [88]
3 years ago
8

Find the median of 6,2,0,1,1,2,3,2,0,2,3,4,2,3,5

Mathematics
2 answers:
neonofarm [45]3 years ago
7 0
The median is 2
Median = Middle

First, arrange the numbers from lowest -> highest

This would be:
0, 0, 1, 1, 2, 2, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5, 6

Now, strike off one number from each side (so 0, then 6, then 0, then 5) until you are only left with one or two numbers.

If you are left with one number, that is your median!

If you are left with two numbers, than you add them together, then divide that number by 2 (for example if you were left with 7 and 8, 7+8=15. 15/2=7 1/2)

In this case, you are left with one number, 2, so 2 is your median.
I hope this helped!
svp [43]3 years ago
5 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The median is the middle number when the numbers are lined up from least to greatest or greatest to least.

First, the numbers must be lined up from least to greatest.

0, 0, 1, 1, 2, 2, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5, 6

Then, find the middle number.

The middle number is 2.

You might be interested in
Andre is making paper cranes to decorate for a party. He plans to make one large papercrane for a centerpiece and several smalle
Nadya [2.5K]
1. 10 represents the minutes to make the centerpiece, 30 represents the minutes to make the paper cranes once he gets home.
3 0
3 years ago
Help me find my answer please
jonny [76]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

\frac{-1}{3} =\frac{-3}{9}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The marginal cost of drilling an oil well depends on the depth at which you are drilling; drilling becomes more expensive, per m
sukhopar [10]

Answer:

4,250,000 riyals

Step-by-step explanation:

The total cost of drilling a 500-meter well is the sum of fixed costs (1,000,000 riyals) and variable costs.

By integrating the marginal cost function we get the variable costs function. Evaluating the variable costs function from 0 to 500 meters, gives us the total variable cost.

C(x) =\int\limits^{500}_0 {C(x')} \, dx  =\int\limits^{500}_0 {(4000 + 10x)} \, dx \\C(x)=4000x +5x^2 +c|^{500}_0\\C(500) - C(0) = (4000*500 +5*500^2 +c) - (4000*0 +5*0^2 +c)\\C(500) - C(0) = 3,250,000

Total cost of drilling is:

TC = 3,250,000 + 1,000,000\\TC = 4,250,000\ riyals

4 0
3 years ago
I NEED THIS FAST !!!<br> simplify 3^2 . 3^4 . 3^6
Alika [10]

Answer:

531441 = 3^2*3^4*3^6

9 = 3^2

81 = 3^4

729 = 3^6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The numbers of cars (c) in the parking lot increases when the parking fee (f) decrease. Write the correct equation for this scen
vodka [1.7K]
So when one goes up, the other goes down. This is an inverse equation.

An inverse equation looks like this: y = 1/x

In this case, when parking fee (f) decreases, cars (c) increase.
You know which side to put each variable on using the chart they gave you.
f         | c
20.00  15        (20.00 = x/15) x=300
30.00  10        (30.00 = x/10) x=300

So your equation in this case is f = 300/c
Knowing that, plug in the fee of 6.00

6 = 300/c   Multiply both sides by c.
6c = 300    Divide both sides by 6.
c = 50 cars

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam ran 63,756 in 70 minutes what was his rate in miles per hour
    12·1 answer
  • Gary ate 41/50 of his candy bar. What percent of the candy bar did Gary eat? *
    14·2 answers
  • Which is equivalent to 3√8^x<br><br> X√8^3<br><br> 8^3/x<br><br> 8^x/3<br><br> 8^3x
    8·1 answer
  • If a artist can make 8 sculptures in 6 months. If the artist made 12 sculptures how many months would it take
    7·1 answer
  • PLEASE need help on 3 questions!!
    12·1 answer
  • Shape A and Shape B are each made from 5 identical squares.
    5·1 answer
  • How do you get the answer fast for 855 divided by 76 with long division?
    7·1 answer
  • Working alone, kali can pick forty bushels of apples in 15 hours,l. One day her friend Natalie helped her and it only took 6 hou
    7·1 answer
  • ANSWER!!! I NEED ANSWER NOW OR I MIGHT FAIL!!! WILL GIVE BRAInLIEST
    12·1 answer
  • Fred had $301 to spend on 8 books. After buying them, he had $13. How much did each book cost? <br>​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!